Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN

+7
carroty
sanalhorses
atkoLik__bLairr
dominate
sedakurt
emininsel
huseyntarik
11 posters

YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Empty YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN

Mesaj tarafından huseyntarik Cuma Tem. 03, 2009 4:07 pm

YAW NEDİR BU YABANCI MALZEMELER HASTALIĞI ELİN YABANCISINI TÜRKİYEDE PARA KAZANDIRIYORUZ
KAKALIYORLAR İTHAL HİNDİSTAN PAKİSTAN MALLARINI DERİSİNE BİR KONTROL EDİN BAKALIM NASIL HİÇ DİKKAT ETTİNİZMİ KOF KOF DERİLER ÇATLAYAN DERİLER YAW AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM HEY TÜRK MİLLETİ DEVAMI GELECEK ŞİMDİ ÇIKMAM GEREKİYOR...HERKESE SAYGILAR.
huseyntarik
huseyntarik
"Tay"
YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Default2

YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Empty Geri: YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN

Mesaj tarafından emininsel Cuma Tem. 03, 2009 6:07 pm

Türkiye'de üretilmez diye bir şey elbette yok. Ama piyasası olmadığı için kimse seri üretime girip zarar etmek istemiyor.
Şahsi olarak şu ana kadar 1 adet tanıdık bir terziye pantalon diktirttim fakat sorunlar çok. Öncelikle uygun likralı kumaş bulmak zor ki bu kumaş hem enine hem boyuna esneyebilmeli. Dikişleri için özel iplik bulmalısınız bu spor için kullanılan bir pantolonun dikişleri normalden daha sağlam olmalılar. Elbette kalıp için de eski bir pantalonunuzdan feragat etmelisiniz ki biz o şekilde yaptık. Ayrıca özel bir terzi tanıdığınız değilse böyle bir pantalonla uğraşmak istemez. Çünkü maaliyeti çok fazla olur seri üretim olmadıkça verdiğiniz maaliyete ve işçiliğe pikeur bir pantalon alabilirsiniz.
- ayakkabı ve chaps yaptırtmayı düşündük özel deri ayakkabılar yapan bir yerden fakat avrupadan kaliteli markalar getirtme daha uygun maaliyete geldi.

Sonuçta dediğim gibi spor yaygınlaşmadıkça kimse tutup bu üretimleri yapmaz. Türkiye'de bu ürünlerin satışı artmadıkça da bu işi yapan firmalar zarar etmemek için fiyatlarını indirmezler. Bizlerde ya Türkiye'de pahalı satış yapan firmaların ucuz(!) hindistan-çin mallarına veya yine bu firmaların sattığı avrupalı markaların ürünlerine normalinin 2 katı fiyat vererek kullanmaya devam ederiz.
emininsel
emininsel
"Yetişen At"
YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Default4

YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Empty Geri: YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN

Mesaj tarafından huseyntarik C.tesi Tem. 04, 2009 2:25 pm

İSTANBUL FİRMALARI İSTESELER İMALAT YAPABİLİRLER AMA İSTEMİYORLAR BELKİDE, NEDEN HAZIR ALIP SATMAK DAHA KOLAYLARINA GELİYOR BELKİDE İŞTE TÜRKİYEMİZİ KEMİREN YARA BU NE UĞRAŞACAĞIM DAVASI HAZIR AL SAT İŞTE ÜLKEYİ BATIRAN EN KÖTÜ SEBEBLERDEN BİRİ,ÜLKEMİZ NEDEN İLERMİYOR TABİKİ HAZIRCILIKTAN AMA KABAHATLERDEN BİRİDE BAŞIMIZDAKİ KÖTÜ YÖNETİMLERDEN TABİKİ BIRAKIYOR İTHALATI SERBEST BIRAKIYORLAR BUDA BİR FELAKET ÜLKEMİZ İÇİN NEDENİ İSE UCUZ DANDİK MALLARI DOLDURULUYOR MEMLEKETİMİZE SONRASINI SİZDE TAHMİN EDEBİLİRSİNİZ TABİKİ YAW EN MEŞHUR FİRMALAR BİLE HİNDİSTANA ÇİNE PAKİSTANA YAPTIRIYORLAR NEYMİŞ BİLMEM NE MARKAYMIŞ ALAKASI YOK BİZLERE GAZLIYORLAR UZAKDOĞU ÜRÜNLERİ BİZDE SEVİNİYORUZ İŞTE ŞU MARKA BU MARKA DİYE,
huseyntarik
huseyntarik
"Tay"

Mesaj tarafından huseyntarik C.tesi Tem. 04, 2009 2:43 pm

BU ÜLKE İLERLEMESİ İÇİN BAŞIMIZDAKİ YÖNETİMLERE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR İTHAL MALLARI KSITLAYACAKSINIZ ACİL OLANLARI TÜRKİYEDE YAPILAYAMAYACAK OLANLAR MECBUREN HARİÇ TABİKİ
ÜLKEMİZDE BAZI ŞEYLERİN YAPILMASI İÇİN YAPANLARI ÜLKEMİZE GETİRİP DESTEK VERİP VATAŞDAŞLARIMIZ BU KONULARDA UZMAN OLUP SONRA DIŞARIDAN GETİRDİĞİN UZMANLARI ŞUTLAYIP ÜLKENDE ÜRETİM YAPTIRACAKSINIZ HAMMADDE DIŞINDAKİ ÜRÜNLERİN GELMESİNİ ENGELLEYECEKSİNİZ,SONRA ŞU MİLYON DOLARLARI YUROLARI OLANLAR ALIŞMIŞLAR GETİR MAKİNE GETİR MAKİNE TABİ İŞÇİLERLE UĞRAŞMAK ZORLARINA GELİYOR YÖNETİM BU TÜR ZARARLI MAKİNELEŞME ENGELLENMELİ İŞSİZLİĞİN NE KÖTÜ SEBEBLERİNDEN BİRİDİR MAKİNLEŞME SINIRLANDIRILACAK İŞÇİLERE ÖNEM VERİLMESİ GEREKİYOR AMA DEDİĞİM GİBİ O ÜLKEDE YÖNETİMLER YÖNETİM OLACAK.BAKINIZ ÜLKEMİZDE GELİŞMEYE AÇIK OLAN İMALAT YAPAN YERLER VAR BU SAHISLARI YÖNLENDİRİP KALİTELİ ÜRÜNLER YAPMASINI SAĞLAMAK.MESELA İZMİRDE MESELA BALIKESİRDE, NAZİLLİDE,BURSADA,İSTANBULDA.
huseyntarik
huseyntarik
"Tay"

Mesaj tarafından sedakurt Paz Tem. 05, 2009 8:04 pm

İkinizde haklısınız dostlar Rolling Eyes
sedakurt
sedakurt
"Usta At"
YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Default6

Mesaj tarafından dominate Paz Tem. 05, 2009 9:20 pm

Herşey güzel hoşta.Yerli malı ürün var da biz mi almıyoruz.Bir iki malzeme var türk malı onlarda çok adi
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Paz Tem. 05, 2009 10:42 pm

Very Happy ama eqer türkiyede böyle bişiy yapılsa qercekten üretilenler cok pahalı olurdu bu yüzden insanlar yne yabancı malları tercih ederdi....qne olan üreticiye olurdu..
atkoLik__bLairr
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Mesaj tarafından huseyntarik Ptsi Tem. 06, 2009 9:43 am

hayır hayır yanılıyorsunuz işte böyle söyleye söyleye memleket ilerlemiyor yaw olsun şimdilik pahalı olsun ama yerli malı olsun sonradan yerli firmalar çoğalacak rekabet ortamı olacak ve daha kaliteli ürünler yapılacak istanbul bile hazırcı olmuş dışarıdan malzeme getireceğine ustasını getir sonra sen öğren ustayıda ülkesine gönder olmazmı yanılıyormuyum neden biz olmayalım ben bunu anlamıyorum
yukarıdaki yazımda tam anlaşılamamışmı acaba kötü yönetim ve biz türk milletiniz ya olmaz işte pahalıya gelir benliği kaplamış ben sahşen çok endişe ediyorum bu yanlış fikirlerden..devamı gelecek herkes hoşça kalsın.....
huseyntarik
huseyntarik
"Tay"

Mesaj tarafından sanalhorses Salı Tem. 07, 2009 11:32 am

biz atsaraciye ve binicilik tr olarak bu pahalıya çıkar olayına katılmıyoruz memleketimize zarar verecek düşüncelere karşıyız atlıspor malzemelerinin türkiyede yapılamayacağı saçmalığına neden kaptırıyorsunuz kendinizi şu anda karın kolanın dahi firmamızda imal edildiğini hiç firmamıza sordunuzmu deri yuları imalatını yaptığımızı sordunuzmu boymartingalı +deri kolan+üzengi kayışı+elmartingalı+bez kolan+ucuz isteyenede dayanıklı ucuz malzeme imal ettiğimizi sordunuzmu acaba bir takıntı var bizde ithal ucuz hiçte ucuz değil hadi bakalım alın bir alman üzengi kayışı alın bir ingiliz malı deri bir ürün alın göreyim şu ülkemizde dolduruluyoruz yabancı malzemelrle huseyntarikın yazılarınada hak verilmiyecek yönü yok yani neden ülkemize ustasını getirip imalat yapılmıyor istanbul firmaların buna gücü var istenilse yapılır ta hindistana kadar gidiyorlar bunu hep biliyoruz..
sanalhorses
"Genç At"
YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Default3

http://WWW.BİNİCİLİK.TR.GG

Mesaj tarafından emininsel Salı Tem. 07, 2009 9:08 pm

YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Jbdcbblk1

Merak ettiğim bu tipte bir dresaj başlığı ve dizginlerinin maaliyeti Türkiye'de ne kadardır.
Teşekkürler.

sanalhorses demiş ki:biz atsaraciye ve binicilik tr olarak bu pahalıya çıkar olayına katılmıyoruz memleketimize zarar verecek düşüncelere karşıyız atlıspor malzemelerinin türkiyede yapılamayacağı saçmalığına neden kaptırıyorsunuz kendinizi şu anda karın kolanın dahi firmamızda imal edildiğini hiç firmamıza sordunuzmu deri yuları imalatını yaptığımızı sordunuzmu boymartingalı +deri kolan+üzengi kayışı+elmartingalı+bez kolan+ucuz isteyenede dayanıklı ucuz malzeme imal ettiğimizi sordunuzmu acaba bir takıntı var bizde ithal ucuz hiçte ucuz değil hadi bakalım alın bir alman üzengi kayışı alın bir ingiliz malı deri bir ürün alın göreyim şu ülkemizde dolduruluyoruz yabancı malzemelrle huseyntarikın yazılarınada hak verilmiyecek yönü yok yani neden ülkemize ustasını getirip imalat yapılmıyor istanbul firmaların buna gücü var istenilse yapılır ta hindistana kadar gidiyorlar bunu hep biliyoruz..
emininsel
emininsel
"Yetişen At"
YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Default4

Mesaj tarafından sanalhorses Çarş. Tem. 08, 2009 10:03 am

herkese merhaba
emin bey ilk önce siz bu ürüne ne kadar ödediğinizi yazsaydınız çok daha iyi olacağını düşündüm birde hangi ülke malı olduğunu
fiyatınıda msn adresimizi eklerseniz her gün onlineyiz ve yahut mail adresinizi verirseniz size ne kadara olacağını yazarım msn adresimiz binicilik.tr@hotmail.com
sanalhorses
"Genç At"

http://WWW.BİNİCİLİK.TR.GG

Mesaj tarafından huseyntarik Salı Tem. 14, 2009 4:52 pm

ne aç köpek zihniyeti var insan milletinde hep ben kazanayım durduğun yerde dur ne sanki tüm türkiyeyi mal satacak hep ben kazanayım diğer firmalar ne bok yerse yesin hesabı birde ucuz malzeme zihniyeti var neresi ucuz bu malların var birkaç hint malı ve yahut firma hindistana yaptırmış ürünler görmesin komsusu para kazansın hemen yanına bi dükkan açsın yaw tüm türkiye sanamı kalmış bir sürü firma var herkes alacağı yeri biliyor ne kendini türkiyeyi ele geçirecen diye uğraşıyorsun bırak milletin işine burnunu sokma saygılarımla lafım ortaya ....
huseyntarik
huseyntarik
"Tay"

Mesaj tarafından carroty Salı Tem. 14, 2009 4:58 pm

huseyntarik demiş ki:ne aç köpek zihniyeti var insan milletinde hep ben kazanayım durduğun yerde dur ne sanki tüm türkiyeyi mal satacak hep ben kazanayım diğer firmalar ne bok yerse yesin hesabı birde ucuz malzeme zihniyeti var neresi ucuz bu malların var birkaç hint malı ve yahut firma hindistana yaptırmış ürünler görmesin komsusu para kazansın hemen yanına bi dükkan açsın yaw tüm türkiye sanamı kalmış bir sürü firma var herkes alacağı yeri biliyor ne kendini türkiyeyi ele geçirecen diye uğraşıyorsun bırak milletin işine burnunu sokma saygılarımla lafım ortaya ....

Lütfen biraz saygı. Ayrıca Türkçe'yi özenli ve düzgün kullanın bir tane bile nokta kullanmamışsınız.
carroty
carroty
"Usta At"

Mesaj tarafından tan Cuma Tem. 17, 2009 8:54 pm

yanlış anlamayın beni ama küresel ekonominin döndüğü yerde hele de dışa bu kadar bağımlı ve borçlu bir ülkeyken yerli malı yurdun malı anlayışımızı devam ettirmemiz mümkün değil. kendi fabrikalarımız bile hammaddede dışa bağımlı büyük bir ölçüde, kendimiz ürettiğimiz hammaddelerimizde dışarıdan konan kotaları sanırım herkes bilir. en basitinden çindeki türk katliamına türk dünyasının en güçlü ülkelerinden biri olarak ses çıkaramamızın altında yatan da bu, çinle arayı hozarsak batan biz oluruz çin değil.

dünya pazarında türkiye zaten ithal eden ülke konumnda. ihracata gelince, zamanında bayıla bayıla imzaladığımız gümrük birliği anlaşmasnı da pek çok ekonomi akademisyeni vatana ihanet olarak görüyor çünkü abye ithal ettiğimiz malın değerini ve fiyatını yine ab belirliyor.
bir de çin malının piyasalardaki baskısı var ki abd bile bunula başa çıkamazken ve tüm baskılara rağmen rekabet edebilmek için kendi parasının değerini düşürmeye çalışırken milyar dolarlık borçlarıımızla bildiğimizi okumamız zaten zor.

demek istediğim sistem baştan bozuk. büyük ülkeler sanayi ürünlerini, ortadoğu petrolünü satarken bizim elimizde sadece özelleştirilecek kurumlarımız var şimdilik.
yapılacak en güzel şey ucuz yerli malı ürnden çok kaliteli markalar çıkarabilmek olurdu, pahalı bile olsa tercih edilecek markalar. isveçin volvosu, fransanın kozmetik ve parfüm sektörü, uzakdoğunun bilişim sektörü ürünleri vb.
hammadde dışı alımları durdurmak ithalatı kısıtılamak vs bunlar çok cahilce, temelsiz ve mantıksız söylemler günümüzde.
tan
tan
"Genç At"

Mesaj tarafından huseyntarik C.tesi Tem. 18, 2009 9:36 am

benim üzülürek söyleceğim.bizde bu zihniyet başımızda devleti ve milleti idare edecek kimse bulunmadığı sürece bu güzelim ülkemiz felaketten kurtulamayacaktır! yanlışlarımızdan, annemden babamdan ben böyle duydum hikayelerinden vazgeçmeliyiz bakalım anne babalar ya yanılıyorlarsa sen niye gayret göstermiyorsun doğruyu anlamaya çalışmıyorsun,bu ülkede ne var biliyormusunuz? paranın esiri olmuş kolaycılığı seçmiş olan zihniyetler var,çalışmayı svmeyen faizle hayatını geçirmeye çalışan ucuz kokmuş zihniyet var bir makine alıp 30 işçi ile uğraşmak istmeyen zavallı beyinler var. memleketimizi seven bu ithalat felaketini azaltmak için gayret göstermek gerekir öyle hemen mantıksız temelsiz demekle olmuyor ne dışa bağımlı bir yazı şekli sahşen beni kahreden bir yazı türü....herkese sağlıklı günler..
huseyntarik
huseyntarik
"Tay"

Mesaj tarafından gulsum C.tesi Tem. 18, 2009 3:38 pm

Arkadaşlar, Hüseyin Tarık arkadaşımıza katılmadan edemeyeceğim. Hepinize Devrim Arabaları filmini izlemenizi tavsiye ederim. Orada da herkes "ya kardeşim biz hiçbişey yapamayız, yapsak da adi yaparız. İğnemizi bile kendimiz yapamıyoruz. Türk'ün nerede görülmüş iyi birşey yaptığı?" vs konuşmalar geçiyor, sonuçta birkaç Türk mühendis başarılı oluyor ama Türkiye'nin kalkınmasını istemeyen birkaç zihniyet "bu çok pahalı olur, mantıklı değil" diye diye seri üretime geçilmesini engelliyor ve sonuç olarak herkesin aklında "Türkler kendileri hiçbirşey yapamaz" diye kalıyor. Şimdiki tartışmayı da ben aynı bu duruma benzettim. Birkaç üretimi pahalı olur, ama bakarlar ki alım var. Ki bakın kaç kişiyiz burada bu işlerle ilgilenen. Sonra kulüpler vs derken iyice ucuzlar, daha sonra bu spor "zengin sporu" yakıştırmasından kurtulur. Bu yakıştırmadan kurtulduğunda da herkes rahatça bu spora yönelir.

Yalnız Hüseyin arkadaşım, biraz daha kibar konuşalım olmaz mı? Smile
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından huseyntarik C.tesi Tem. 18, 2009 5:13 pm

tabiki konuşurum kibar olarak fakat şu güzelim ülkemizdeki olumsuzlar beni ziyadesiyle kahrediyor ülkemiz 100 yıldır sömürülüyor? yöneticisinden tutunda parası olupta açgözlülerin fırsatçıların istilasına uğramış ne yazık! ülkemiz kesinlikle düzelir ben inanmıyorum düzelmez diyenlere ama inanın bizim ülkenin insanları keşke faizcilikten ağzı bozuk küfürlerinden işlerini rüşvetle halletmekten çalmalarını bıraksa devlet memurları yardakçılıkdan yandaşlarını korumaktan vazgeçseler ya nasıl olsa devlet işi yarına kalsada olur demelerinden askeriye israflarından o saçma sapan tiyatro giderlerinden bakanların kahrolası saltanat arabalarından vazgeçseler,daha o kadar olumsuz dvlet kemirme ile dolu ki belki başka zaman saymağa devam ederim belki şimdilik bu kadar yazık güzel ülkem yazık oluyor sana güzel ülkem nerede nerede seni ülkesi olarak bağrına basacak olan o insanlar ?
huseyntarik
huseyntarik
"Tay"

Mesaj tarafından tan C.tesi Tem. 18, 2009 11:17 pm

temelsiz ile kastettiğim bu fikrin zaten zamanında denemiş ve başarısızlıkla sonuçlanmış olması. kapalı ekonomi türkiyede zaten 60lar ve 70lerde uygulandı ardından gelen krizi yaşayanlar var mıdır bu forumu okuyanlardan bilmiyorum ama "1 sente muhtaç kaldık" sözünü duymayan yoktur. tabiiki o dönemin eklenen siyasi ve politik olayları ve oyunları da başka bir faktör.

tekstil sektörü türkiyede gayet gelişmişken ve ihracatta öndeyken bu sene en büyük fabrikalar kapandı ihraç kısıtlılığından. biz türk parası değersiz diye üzülüp kahrolurken aksine türk parası değeli olduğu için alıcılar çin mallarına yöneliyor çünkü çin parasının değeri daha düşük, adamlar daha ucuza mal ediyor.

ara üründe dışa bağımlı olduğunuz sürece itahaltı kesseniz bile çok yüksek maliyetle çıkaracağınız son ürünü ya satamazsınız ya da halk ne kadar teşvik edilse bile alacak durumu olmaz. burada atçılıkla ilgilenen insanlar eminim belli bir gelir seviyesindedir ki ata para ayırabiliyordur. 100 liralık ürüne 150 veririm ama bizim ekonomimize yarar diyebilir. ama ülke geneline ve tüm ürünlere vurursanız bambaşka bir gerçek var dışarıda. dolmuşa verecek parası olmadığı için hayati önemi olan tedavisine gelemeyeceğini söyleyen insanların olduğu bir gerçek hem de. burada yine 70leri referans gösteriyorum tekrar.

at konusına gelince, sanırım ne kadar at ve kulüp olursa olsun hep pahalı olacak. hollandada otoyolda çiftlikler boyunca gördüğüm at sayısı kadar koyunu ben kurban bayramında koyun pazarlarında bile görmedim.ucuz olup olmadığını sorduğum bir hollandalının cevabı aynen: "oldukça pahalı, özellikle şehirde yaşayanlar bir yer kiralamak için çok para ödüyor. ne bulduklarını da anlamıyorum, at yerine inek beslesen en azından süt verir" olmuştu.

çok karamsar yazdığım için üzgünüm, sadece bildiğim gerçekleri paylaştım. ülkemizde aslında çok iyi ekonomistlerimiz var ama ne yazık ki dışarıya kullanacak kozumuz yok. sanırım iyicene atçılık dışına taşırdım konuyu üzgünüm, bu başlığa son yazım olacak bu yüzden. aslında başından beri yaptığım yukarılardaki emininselin mesajını desteklemekten başka birşey değilmiş.
tan
tan
"Genç At"

Mesaj tarafından carroty Paz Tem. 19, 2009 12:28 am

gulsum demiş ki:Arkadaşlar, Hüseyin Tarık arkadaşımıza katılmadan edemeyeceğim. Hepinize Devrim Arabaları filmini izlemenizi tavsiye ederim. Orada da herkes "ya kardeşim biz hiçbişey yapamayız, yapsak da adi yaparız. İğnemizi bile kendimiz yapamıyoruz. Türk'ün nerede görülmüş iyi birşey yaptığı?" vs konuşmalar geçiyor, sonuçta birkaç Türk mühendis başarılı oluyor ama Türkiye'nin kalkınmasını istemeyen birkaç zihniyet "bu çok pahalı olur, mantıklı değil" diye diye seri üretime geçilmesini engelliyor ve sonuç olarak herkesin aklında "Türkler kendileri hiçbirşey yapamaz" diye kalıyor. Şimdiki tartışmayı da ben aynı bu duruma benzettim. Birkaç üretimi pahalı olur, ama bakarlar ki alım var. Ki bakın kaç kişiyiz burada bu işlerle ilgilenen. Sonra kulüpler vs derken iyice ucuzlar, daha sonra bu spor "zengin sporu" yakıştırmasından kurtulur. Bu yakıştırmadan kurtulduğunda da herkes rahatça bu spora yönelir.

Yalnız Hüseyin arkadaşım, biraz daha kibar konuşalım olmaz mı? Smile

Devrim Arabaları, herkesin izlemesi ve ders çıkartması gereken mükemmel bir film.
carroty
carroty
"Usta At"

Mesaj tarafından ender9 Ptsi Tem. 20, 2009 1:52 pm

Ne mutlu ki tum aksakliklara ragmen Turkiye'nin capi buyuyor. Devrim arabalarindan bugune otomotiv sektoru dev bir ihracat hacmine ulasti. Lisansi bize ait degilmis, montajdan ibaretmis falan filan, gecelim bunlari. Beyaz esya, plastik dograma, tekstil v.s. gibi hacim olan alanlarda yerli uretim de oluyor ihracaat da. Utopik yaklasimlara gerek yok. Piyasa mantigi icersinde hepsi olur. Onemli olan su an at yetistiriciliginin ve atli sporlarin yayginlasmasi. Hacim olursa yerli uretim malzemeler de arkasindan gelir. Hatta ihracaat da olur.

Olayi taa bakanin makam otomobiline kadar tasimaya gerek yok. Rakamlara bakalim. Nufusu yakin olan iki ulke Turkiye ve Almanya. Almanya'da at ve midilli sayisi 1 milyonun uzerinde. 1,24 milyon kisi duzenli olarak ata biniyor. Toplam binici sayisi 1,7 milyon. 8,74 milyon kisi ise atli sporlar ile ilgili (binicileri aileleri, izleyici olarak takip edenler v.s.) Turkiye binicilik federasyonunda kayitli lisansli binici sayisi 1300. Toplam binici sayisi ve at sayisi mechul ama lisansli binici sayisi hacim hakkinda fikir veriyor.

Turkiye'de her mahallede uc bes tane beyaz esya, ceyiz dukkani var. Turkiye bugun beyaz esya uretiminde onemli bir yere sahip ve Alman markalarini satin aliyor. Bircok patente sahibiz. Ayni sekilde otomobil sayisindaki artisla beraber Turkiye 'de uretim artti. Yedek parca ve aksesuar uretimi artti.

Kisacasi panige gerek yok. Eger Turkiye atli sporlara ilgi duyarsa - ki ilgi gunden gune artiyor- artan hacimle yerli uretim de artacaktir. 70 milyonu askin nufusu olan bir ulke neye ilgi duyarsa o alanda dunya markasi cikarabilir.
ender9
ender9
"Orta Yaşlı At"
YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Default5

Mesaj tarafından Cengiz Arslan Salı Ara. 14, 2010 6:25 pm

Merhaba arkadaşlar
Biz Respekt Tekstil olarak binici ve at kıyafetleri üretiyoruz. www.respectland.com web adresimizden online satış yapmaktayız. İlgilenen arkadaşlara katalog gönderebiliriz.
bize ulaşabileceğiniz tel: 0212 637 42 98 - 99

Cengiz Arslan
Cengiz Arslan
Cengiz Arslan
"Yeni Doğmuş Tay"
YERLİ MALI KULLANALIM TÜRKİYE GÜÇLENSİN İLERLESİN Default1

http://www.respectland.com

- Similar topics