Binicilik Sporu İle Tanışmak İster Misiniz?

Aşağa gitmek

Binicilik Sporu İle Tanışmak İster Misiniz?

Mesaj tarafından Browni Bir Perş. Tem. 08, 2010 9:51 pm

- Binicilik sporuna her yaşta başlanabilir…
- Binicilik sporu çok ileri yaşlara kadar yapılabilir…(70 Yaşında olimpiyatlara girebilirsiniz!)
- Binicilik, kadın ve erkeğin aynı klasmanda yarışabildiği tek spor dalıdır…
- Binicilik, takım elbise ve kravatla yapılan tek olimpik spor dalıdır…
- Binicilik, araç olarak bir hayvan ile iletişimi esas alan tek spor dalıdır…
- Binicilik, insan ve hayvanın aynı anda yaptığı tek spor dalıdır…
- Binicilik, liderlik ve yöneticilik becerilerini kazandırır…
- Binicilik, konsantrasyonu güçlendirir…
- Binicilik, korkuları yenmenin ve onların üzerine gitmenin en sık yapıldığı spor dallarından biridir…
- Binicilik, sabır ve sükunet öğretir…
- Binicilik, atletizmden sonra tarihin ilk spor aktivitelerinden biridir…
- Binicilik, beden dilini anlamayı kolaylaştırır…
- Binicilik, empati yeteneğini geliştirir…
Kısaca binicilik, sizlere bambaşka bir dünyanın anahtarını sunar. Sizler için sadece o kapıyı açıp atların büyülü dünyasına girmek kalır. Neden kendinize bir şans vermiyorsunuz? Belki biniciliğe başladığınız gün, sizin için yepyeni bir gün doğumu olacaktır!

Kaynak: http://www.kocakbinicilik.com/binicilik-sporu-ile-tanismak-ister-misiniz/
avatar
Browni
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 130
Yaş : 22
Location : Ankara
Kayıt tarihi : 09/06/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Binicilik, liderlik ve yöneticilik becerilerini kazandırır…

Mesaj tarafından Browni Bir Ptsi Tem. 12, 2010 10:37 am

Nasıl bir lider olduğunuzu ne yönettiğiniz şirketin bilançoları, ne sahip olduğunuz parlak diplomalar ne de parlak kariyeriniz gösteriyor. Kontrolü seven bir yönetici misiniz yoksa gidişatı uzaktan izlemeyi mi tercih ediyorsunuz? Çalışanlarınızla ilişkinizde mesafeden yana mısınız yoksa sınırları kaldırmaktan yana mı?
Dünyanın dev şirketlerinin yönetim kademelerinde oturan liderler bu soruların cevabını artık atlarda arıyor. Yöneticilerinin ne kadar ‘lider’ olduğunu görmek, yönetme ve idare etme becerilerini geliştirmek isteyen birçok şirket de atlar aracılığıyla çalışanlarını manejde sınıyor.


Atlar özel seçiliyor


İlk olarak İstanbul’da özel bir merkezde eğitimlere başlayacak olan Kosal, atlarla liderlik eğitimlerinde yöneticilerin insan dışında bir canlıya liderlik etme deneyimi yaşadığını belirtiyor. Eğitimler için yine aynı merkezde doğal ortamında yaşayan ve aralarında belirli bir hiyerarşinin olduğu atlar tercih ediliyor. İki günlük modüller halinde verilen eğitimlere katılan yöneticiler, manej denilen alanlarda atlarla baş başa kalıyor ve hem iletişim kurmadaki becerileri hem de bunu yaparken kullandıkları yöntemler koçlar tarafından izleniyor. Kameraya da kaydedilen bu eğitimler daha sonra koçlar eşliğinde eğitime katılan yöneticilerle birlikte izlenerek değerlendiriliyor.

“At tarafından takip edilmeniz için sizi bir lider olarak görmesi şart. Aksi halde atı yerinden bile kıpırdatamazsınız” diyor Yücel Kosal. Ancak bunu yaparken kullandığınız yöntem ve hareketlerinizde nasıl bir lider olduğunuz konusunda ipuçları veriyor. Örneğin atı kontrol etmek için kullandığınız ipi ata oldukça yakın bir mesafeden tutmanız, kontrolcü bir lider olduğunuza işaret ediyor. Ya da atın size gelmesini beklemek yerine önce sizin ata yönelmeniz, insanlarla olan ilişkinizdeki mesafe anlayışına ayna tutuyor. Bu ve bunun gibi birçok göremediğiniz kişisel özellik, atlarla geçirilen iki gün sonunda ortaya çıkartılıyor. Sonuç olarak da geliştirilmesi gereken yanlarınız bir rapor halinde sunuluyor.

At korkuyu hissediyor


Liderlik eğitimlerinde niçin atların tercih edildiğine ilişkin soruya Kosal, “Günlük yaşamda korkularımızı ve endişelerimizi bir maske arkasında gizliyoruz. Ancak atlar son derece duygusal hayvanlar. Bu nedenle maskenin ardındaki korkularınızı hissedebiliyorlar. Atların verdiği tepkiye karşılık sizin davranış biçiminiz de liderlik vasıflarınızı açığa çıkarır” şeklinde yanıtlıyor.
Dünyada da aynı programın yaygın olarak kullanıldığı ülkelerin başında Almanya geliyor. Yine Polonya, Macaristan, Avusturya, Hollanda ve İsrail’de de şirket yöneticilerine aynı programı uygulayan merkezler bulunuyor. Hatta kimi ülkelerde şirketler, kendi sorunlarına ilişkin kurguladıkları özel simülasyonları atlar aracılığıyla yöneticilerine uygulatıyor. Örneğin satış ekibini atlarla liderlik eğitimine gönderen şirket, çalışanların ‘ikna’ kabiliyetini atlar üzerinden ölçecek programlar oluşturuyor. Kosal, atlarla liderlik eğitiminin özellikle hizmet sektöründe çalışan yöneticiler tarafından tercih edildiğini söylüyor.Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr/yonetim/liderlerin_atlarla_imtihani.html
avatar
Browni
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 130
Yaş : 22
Location : Ankara
Kayıt tarihi : 09/06/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Binicilik, liderlik ve yöneticilik becerilerini kazandırır…

Mesaj tarafından Browni Bir Ptsi Tem. 12, 2010 10:41 am

At lider olanı hisseder,atları kandıramazsınız!

"Atlar, insanlara yönetim şekilleriyle ilgili farkındalık yaratıyor. Bir at, siz kendinizi nasıl sunarsanız öyle tepki verir, sizin liderlik üslubunuzu nasıl algıladıysa öyle yansıtır. Atların arasında bir hiyerarşik ilişki vardır. At tarafından takip edilmeniz için, atın sizi bir lider olarak görmesi şart. Aksi halde atı yerinden bile kıpırdatamazsınız. Ama bunu yaparken kullandığınız yöntem ve hareketleriniz de nasıl bir lider olduğunuz konusunda ipuçları veriyor. Diğer bütün hayvanlar gibi atlar da duygularıyla iletişim kuruyor ve atları kandıramıyorsunuz. Korku, şaşkınlık, çekingenlik gibi duygularınızı hissediyor ve ona göre davranıyorlar. Atlara maske takamıyorsunuz."

Vücut dili, liderlik özelliklerini yansıtır

"Liderlik bizim nasıl önderlik ettiğimiz, nasıl algılandığımız, nasıl kabul edildiğimizdir. Vücut dilimiz, tavrımız ve ses tonumuz, yani bir atın anladığı dil, bizim liderlik özelliklerimizi yansıtır. Atlar, bize ilham verip önderlik etmek için gerçekten ne yapmamız gerektiğini gösterir. Örneğin atı kontrol etmek için kullandığınız ipi, ata oldukça yakın bir mesafeden tutarsanız; bu, kontrolcü bir lider olduğunuzu gösterir. Ya da atın size gelmesini beklemek yerine önce sizin ata yönelmeniz, insanlarla olan ilişkinizdeki mesafe anlayışına ayna tutar. Bu ve bunun gibi birçok göremediğiniz kişisel özellik, eğitimin ardından ortaya çıkartılıyor. Sonuç olarak da geliştirilmesi gereken yanlarınız bir rapor halinde sunuluyor."

Kaynak: http://www.habername.com/haber/nasil-bir-lider-oldugunuzu-atlar-soylesin-37864.htm
avatar
Browni
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 130
Yaş : 22
Location : Ankara
Kayıt tarihi : 09/06/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Diğer Sporlarla Karşılaştırıldığında Binicilik

Mesaj tarafından Browni Bir C.tesi Tem. 31, 2010 4:28 pm

Binicilik
Ne kadar zor? Atı nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek işin en zor kısmıdır.
Yararları: Düzenli yaparsanız, popo, üst bacak ve gövde kaslarınız güçlenir. Bacaklarınızın üst kısmında içte kalan kaslar en çok çalışan kaslardır. Binicilik sırtınızı dik tutmanızı sağlayarak duruşunuzu düzeltir. Saatte 285 kalori yakabilirsiniz.
Dezavatajları: Aerobik anlamda fazla bir yararı yoktur. (Kalori yakmanın en iyi yolu atı ve kendinizi temizleme kısmıdır.)

Buz pateni
Ne kadar zor? Özellikle başlangıç seviyesindeyseniz denge işin en zor kısmı.
Yararları: Özellikle popo bölgesini sıkılaştırmak için ideal. Çünkü ileri doğru hareketinizi sağlamak için sürekli bu bölgedeki kasları kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca farklı manevralar ve başka hareketler katarak işi zorlaştırabilir ve bacaklarınızı daha iyi çalıştırabilirsiniz. Bir saatte yaklaşık 240 kalori yakabilirsiniz.
Dezavatajları: Düz bir alanda paten kaymak pek de egzersizden sayılmaz. Aerobik bir çalışma olmasını sağlayabilmek için eğimli arazide çalışmak uygun olacaktır.


Kürek
Ne kadar zor? En yorucu sporlardan biri. Dirence karşı bacaklarınızla itip kollarınızla da çektiğiniz için vücudun hem üst, hem de alt kısmını çalıştırır.
Yararları: Tüm ana kas gruplarını çalıştırır. Saatte 450 kalori yakar.
Dezavatajları: Uzun süre yapmak hem zordur, hem de sıkıcı gelebilir.

Tenis
Ne kadar zor? Yeteneğe bağlı. Oyun esnasında sıkça durup tekrar başlayacağınız için nefes alacak yeterince vaktiniz olacak. Tenise başlamadan önce aerobik anlamda formda olmanızda fayda var.
Yararları: Özellikle bacakları güçlendirir ve hızlı hareket yeteneğini geliştirir. Ayrıca koordinasyon, esneklik ve çevikliği de artırır.
Dezavatajları: Çift olarak oynadığınızda daha az kalori yakarsınız. Bir saatte tek başınıza yaklaşık 400 kalori kadar yakabilirken, bu miktar çiftlerde 250′ye düşer.


Kayaklı koşu (Kros)
Ne kadar zor? En zor fiziksel aktivitelerden biri olduğu söyleniyor. Kol ve bacakları aerobik olarak kullanma fırsatı sunuyor.
Yararları: Saatte 400 kalori yakabilirsiniz. Bacaklarınızı kalınlaştırmadan sıkılaştırır.
Dezavatajları: Karlı bir dağ yakınlarında yaşamıyorsanız, ancak evinize alrt alıp uygulayabilirsiniz.

Golf
Ne kadar zor? Fitness anlamında çok zor bir spor olduğu söylenemez. Ama teknik anlamda ustalık kazanmak birkaç yılınızı alabilir.
Yararları: Konsantrasyonu artırır, gövdenizi güçlendirir ve vücudunuzun üst kısmında esnekliği artırır. Ayrıca golf sahası etrafında sürekli yürüyor olmak da iyi bir egzersiz sayılabilir. Bir saatte ortalama 300 kalori kadar yakabilirsiniz.
Dezavatajları: Vücudunuzun tek tarafını daha fazla kullandığınız için bu bazı sorunlara sebep olabilir. İleri de sırt ağrısı oluşabilir.

Su topu
Ne kadar zor? Çok zor. Öncelikle çok iyi bir yüzücü olmalısınız. Bu nedenle de fitness seviyenizin yüksek olmasında fayda var.
Yararları: Bacak ve karın kaslarınızı özellikle güçlendirir. Bacak ve karın kadar olmasa da kolları da kuvvetlendirir. Aerobik anlamda yararlıdır.
Dezavatajları: Maçlar ancak 20 dakika sürer. Bu nedenle de ancak 150 kalori yakabilirsiniz.

Koşu
Ne kadar zor? Zorluğu mesafe ve hız arttıkça artar. Ayrıca farklı zeminler de zorlaştırıcı etkiyi artırabilir.
Yararları: Aerobik kapasiteyi artırmak ve kemikleri güçlendirmek açısından mükemmel bir spordur. Ayrıca, popo, basen ve üst arka bacak kaslarınızı da sıkılaştırır. Saatte 490 kalori yakabilirsiniz (10 dakikada 1.5 km koştuğunuz düşünecelecek olursa).
Dezavatajları: Attığınız her adımda, vücut ağırlığınızın 3-4 katı kadar bir güç, bacaklarınızı ve omurunuzu sallar.Bu da eklemleriniz için iyi değildir.


Squash
Ne kadar zor? Teniste olduğu kadar durma yoktur. Bu nedenle de fitness seviyeniz yüksek olmalıdır.
Yararları: Dayanıklılığı artırmada son derece yararlı ve oldukça aerobik bir spordur. Düşen topları yakalamaya çalışacağınız için bacak ve popo kaslarını da iyice çalıştırır.
Dezavatajları: Bilek burkma en sık karşılaşılan sakatlanma şeklidir.

Yüzme
Ne kadar zor? Su havadan bin kez daha yoğundur ve karada çalışmaya oranla 12 kez daha fazla direnç sağlar. Bu da yüzmeyi zor kılar.
Yararları: Yavaşça atacağınız kulaçlar tüm vücudunuzu çalıştırır. Vücudun üst ve alt taraflarını eşit olarak çalıştırır. Aerobik anlamda mükemmeldir. Bir saat serbest stilde yüzerek 465 kalori yakabilirsiniz.
Dezavatajları: Kemikleri güçlendirmez.


Futbol
Ne kadar zor? Birinci lig oyuncuları bir maçta yaklaşık 10 km yaparlar. Bu nedenle oldukça zordur.
Yararları: Hız, dayanıklılık, güç ve esnekliği artırır. Dengenizi artırır. Saatte 360 kalori yakabilirsiniz.
Dezavatajları: Duruş dengesizliklerine sebep olabilir. Kaleci olmadığınız sürece kollarınızı çalıştırmaz.

Bisiklet
Ne kadar zor? Nerede kullandığınıza bağlıdır. Yokuş aşağı gidiyorsanız kolay bir egzersizdir ama eğimli arazide tırmanmak zorlayıcı olacaktır.
Yararları: Saatte 16 km giderek 385 kalori yakabilirsiniz. Bacak ve popo kaslarını güçlendirir. İyi bir aerobik egzersizdir. Etkisi koşu kadar yüksek olmadığından, koşuya oranla dizler için daha iyidir.
Dezavatajları: Vücudun üst kısmını çalıştırmaz, kemikleri güçlendirmez.

Kaynak:http://www.7gunsaglik.com/en-zor-spor-hangisi.html
avatar
Browni
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 130
Yaş : 22
Location : Ankara
Kayıt tarihi : 09/06/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Binicilik Sporu İle Tanışmak İster Misiniz?

Mesaj tarafından gulsum Bir Cuma Ağus. 06, 2010 1:04 pm

Diğer sporlarla karşılaştırılması güzel olmuş... Aslında diğer sporları bilmiyorum ama biniciliğin avantajları, dezavantajları ve zorlukları bunlarla sınırlı değil. Yine de her spor hakkında biraz fikir sahibi olmak için güzel. Golfun çok sıkıcı bi spor olduğunu düşünüyorum ama binicilikten daha fazla kalori harcanıyormuş Smile)) enteresan..

gulsum
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 340
Yaş : 33
Kayıt tarihi : 06/10/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Binicilik Sporu İle Tanışmak İster Misiniz?

Mesaj tarafından gulsum Bir Cuma Ağus. 06, 2010 1:09 pm

Ata nasıl davrandığımızın aslında insan ilişkilerindeki davranışlarımıza ayna tuttuğunu ben de tahmin ediyordum ama okumamıştım hiçbir yerde...

At binmek, onu kontrol etmek, ona yaklaşmak ve arkadaşça hakim olmak... Bunların hepsi benim kişiliğmi geliştirdi. İlk girdiğim ortamlarda önceleri çekingen dururken, atların bende sağladığı özgüvenle şimdi ilk dikkat çeken kişi olabiliyorum... Siz de kendinizde farkettiniz mi hiç böyle değişiklikler?

gulsum
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 340
Yaş : 33
Kayıt tarihi : 06/10/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Binicilik Sporu İle Tanışmak İster Misiniz?

Mesaj tarafından Browni Bir Cuma Ağus. 06, 2010 4:13 pm

İnanamıyorum Gülsüm abla gelmiş. affraid Yani hiç konuşmadım ama Gülsüm abla diyebilirim, değil mi? Razz Her neyse, soruna dönecek olursak binicilik bana ilk önce ritim duygusu kazandırdı. Bunu gayet iyi hatırlıyorum. Sonra da kararlılığı öğretti. Ondan sonra sabrı... Ve sonra da pek çok güzel alışkanlık getirdi... Tek kelimeyle mükemmel bir spor cheers
avatar
Browni
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 130
Yaş : 22
Location : Ankara
Kayıt tarihi : 09/06/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Binicilik Sporu İle Tanışmak İster Misiniz?

Mesaj tarafından Browni Bir Cuma Ağus. 06, 2010 7:48 pm

avatar
Browni
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 130
Yaş : 22
Location : Ankara
Kayıt tarihi : 09/06/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Binicilik Sporu İle Tanışmak İster Misiniz?

Mesaj tarafından gulsum Bir C.tesi Ağus. 07, 2010 4:39 pm

Tabi diyebilirsin gerçi yaşını bilmiyorum ama Adını da bilmiyorum

Diğer sporlara oranla psikolojik faydaları daha fazla, bir canlı ile birlikte yapıldığı için!

gulsum
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 340
Yaş : 33
Kayıt tarihi : 06/10/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Binicilik Sporu İle Tanışmak İster Misiniz?

Mesaj tarafından Browni Bir Paz Ağus. 08, 2010 2:30 pm

14 yaşındayım ve adım Gözde. AASK' ye gidiyorum. Atları çok seviyorum.. Smile
avatar
Browni
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 130
Yaş : 22
Location : Ankara
Kayıt tarihi : 09/06/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Binicilik Sporu İle Tanışmak İster Misiniz?

Mesaj tarafından gokhan Bir Cuma Ağus. 20, 2010 12:56 pm

Gerçekten çok güzel bilgilerdi.Hatta iki ayrı başlıkdan bile oluşabilirdi konu
avatar
gokhan
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 135
Yaş : 36
Location : tokatlı
Kayıt tarihi : 20/08/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz