Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dersler nasıl gidiyor?

+15
dominate
ender9
safkan42
caykasigi
cosmic
Esin
seyis
t.e.d
ipek
vet_tub
Sheakes
Goldenarrow
ozcan
yagız
Admin
19 posters

2 sayfadaki 4 sayfası Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Dersler nasıl gidiyor? - Sayfa 2 Empty Geri: Dersler nasıl gidiyor?

Mesaj tarafından cosmic Ptsi Haz. 23, 2008 4:49 pm

istesem de yalnız göndermezler zaten=) ama doğru diyosun kesinlikle cep telefonu taşımak lazım ne olur ne olmaz..
cosmic
"Usta At"
Dersler nasıl gidiyor? - Sayfa 2 Default6

Mesaj tarafından safkan42 Salı Tem. 01, 2008 12:47 pm

selam arkadaşlar dersler harika gidiyor.Ben bir süredir biniyorum ama tesislerimizdeki atlar o kadar iyi değil ve çok yaşlılar.Bu yüzde konyada engel atlamak zor görünüyor.şimdilik sadece dörtnal yapıyorum.en büyük isteğimse üniversiteyi ankarada okuyup bu sporda kendimi geliştirmek
safkan42
safkan42
"Tay"
Dersler nasıl gidiyor? - Sayfa 2 Default2

Mesaj tarafından cosmic Perş. Tem. 17, 2008 7:31 pm

buraya son yazdığım mesajdan bu yana neredeyse 1 ay geçmiş we ben artık araziye yalnız çıkıyorum,dörtnal yapıyorum we mani atlıyorum.yalnş anlamayın tabiki de hala kendimi acemi olrak görüyorum ama son gelişmeler bunlar işte Wink isteğim we heycanımdan hiçbir şey kaybetmedim aksine daha da yoğunlaştım keşke günde 2ata fln binebilsem Crying or Very sad çok kısa gelio bana inmek istemiyorum walla her dersin sonunda ayrı bi hüzün.. Keşke binicilik gelişse de herkes daha kolay imkan bulup sıkça binebilse...
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından seyis Perş. Tem. 17, 2008 10:17 pm

COSMİC avatarını değiştirmişsin. bu resimdeki bir friesian.
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic Perş. Tem. 17, 2008 10:23 pm

ewet biliorum bnde internette çok gördm resmlerini daha doğrusu özellikle baktım çünkü çook güzeller ya..
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından ender9 Perş. Eyl. 11, 2008 10:39 am

Cosmic in meaji uzerine bir sorum olacak. Turkiye de tek basina araziye cikmak icin belli bir lisans, sertifika v.b. (biz arazide binis ehliyeti yada kisaca binis ehliyeti diyoruz) gerekmiyor mu? Yani hoca isi kaptiginiza ikna olursa araziye cikabiliyor musunuz?
ender9
ender9
"Orta Yaşlı At"
Dersler nasıl gidiyor? - Sayfa 2 Default5

Mesaj tarafından cosmic Perş. Eyl. 11, 2008 9:10 pm

ya lisansı olmayıp da iyi binenler de war sonuçta.yeterli olan herkes direk lisans almıyo yada alamıyo sırf bu yüzden de araziye çıkamaması da iyi olmazdı bnce ki zaten sorun olmuyo burda.Binici we hocası yeterli görüyorlarsa ariziye çıkmasına bir engel yok.e tabi bide bizim gittiğimiz araziyle de alakalı tabi.çünkü çok büyük we tehlikeli değil zaten daha çok düz yollar yani..
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate Perş. Eyl. 11, 2008 11:15 pm

Ya arazi binişinin çok da abartılacak bir yanı yok.1 hafta aynı çevrede ata bindiğinde at da doğal olarak nesnelere alışıyor.Önemli olan ilk çıkış anlayacağın
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından ender9 Cuma Eyl. 12, 2008 9:53 am

iyi yada yeterli binici olmak icin illa ki lisans sahibi olunmasi gerekmedigine ben de katiliyorum. Egitmen nezaretinde cikislarda ben de kontollu bir arazide binisin cok buyuk riskler icermedigini gozlemledim. (bilmedigim bir ormana girince neler olur onu bilemem) Bu konuda burokrasinin asilip, esneklik taninmasi guzel. Mesela ben ilk ehliyet sinavi Mart ayinda olacagindan bu zevten halen mahrum durumdayim. Sanirim Turkiye deki avantaj biraz da bu konu ile ilgili yasal bir duzenleme olmamasindan kaynakli. Arazide binecek olan binicilerin cevreye ve digerlerine verecekleri zararlar icin zorunlu olarak sigorta sahibi olmalari sart kosuldugunda (arabalardaki zorunlu trafik sigortasi gibi) ehliyet de sart oluyor. Neyse ki Turkiye de bu tur bir duzenleme gerektirecek derecede bir kaza istatistigi olusmamis.
ender9
ender9
"Orta Yaşlı At"

Mesaj tarafından dominate C.tesi Eyl. 13, 2008 10:32 am

İyi güzel de zaten binicilik sporuyla ilgilenen sayısı az bahsettiğin tarzda düzenlemeler getirilecek olsa ilgi iyice azalır.Böylesi iyi.Kendine güvenen çıksın araziye.Güvenmeyende binsin manejde
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından Admin C.tesi Eyl. 13, 2008 5:30 pm

valla çok ilginç geliyor aslında ender, ben manejde inanılmaz kasılıyorum. hele durup böyle manejde herkesin sana baktığını hissettiğin an yok mu, uyyyyy.......

ben de ankaraya gelince zannettim ki millet araziyi kolay bulup manejde engel atlıyor, meğerse çoğu araziden korkuyormuşSmile))

şu güne kadar belki yüz defa manejde düştüm, ama arazide hiç düşmedim çünkü kasılmıyorum. insan arazide pozisyona değil, ata, zemine, manzaraya falan odaklanıyor çünkü.

o yüzden bu konular çok göreceli. örneğin düz koşuya alışkın arkadaşlarım da engel atlamaktan acayip korkuyor, engel atlayanlar düz koşudan:))

bu yüzden işin temelini, yani bir atı hızlandırmayı, durdurmayı, dengeyi, uyumu bir kere oturttuktan sonra kafana göre takıl. arazi istiyorsan araziye git. mutlaka yanında başka bir atlı olmadan gitme. en profesyonel dalgıçlar bile asla yalnız dalmıyorlar. ama çok istiyorsan yalnız gitmeyi, yanına mutlaka telefon al. bel çantasına koy.

kolay gele!
Admin
Admin

Mesaj tarafından Admin C.tesi Eyl. 13, 2008 5:33 pm

Bu arada ben de geçen hafta engel atlamanın lisans sınavının tarihini kaçırdım. hocama da bana da yanlış söylemişler. artık "her işte bir hayır vardır" diye düşünmeye başladım. çünkü sınavdan önce iki defa düştüm, ondan önceki sınavda da çaktım, yani dedim allah bişeyer anlatmaya çalışıyo herhalde. bu engel atlama bana yaramadı dostlar. araziye gitmeyi özledim...
Admin
Admin

Mesaj tarafından ender9 Ptsi Eyl. 15, 2008 10:59 am

Nil, haklisin insan genel olarak bilinmeyenden korkuyor. Araba ehliyeti olup yillarca trafige cikmaya cekinenleri de gorduk. Arazi de bu sekilde biraz benim gozumde buyumus olabilir. Bunda ilk ve tek dususumu disarida binerken yasamamin da etkisi olabilir. Smile Duz yolda at tokezledi, beraberce dustuk. Ondan sonra yalniz sunu gozlemledim. At bastigi yer konusunda o kadar da dikkatli olmayabiliyor. Ozellikle tas ve asfalt yolda baska atlarin da yanlis basip ayaklarinin kaydigini gozlemledim. Sanirim arazide binis maneje gore biraz daha farkli bir uyum gerektiriyor. Her an hersey olabilir gibi. Baska bir nokta da su. Egitim sisteminde ciddi farkliliklar var. Burada yazilanlardan anladigim kadariyla ogrenciyi cesaretlendirilen, duse kalka ogrenmeyi ongoren bir sistem ile calisiyorsunuz. Dolayisiyla cok hizli asama kaydediliyor. Benim icinde oldugum sistemde ise dusmek kesinlikle gerceklesmemesi gereken bir ihtimal gibi algilaniyor. O yuzden yapilan hersey ogrencinin gozunde buyutuluyor. Bir sonraki basamaga cok yavas geciliyor. Bu da bir sonraki basamak icin cesaret kirici olabiliyor. Hani 12 yasinda olsam dert degil, 10 senede ogereniriz derdim de bu kadar gec baslayinca bu biraz daraltiyor beni Smile
ender9
ender9
"Orta Yaşlı At"

Mesaj tarafından dominate Ptsi Eyl. 15, 2008 5:35 pm

Ya araziden niye bu kadar korkuyorsunuzki.Eğer çok mu korkuyorsun tak atına yardımcı bir malzeme yan kayışımı takıyosun ,şambonmu, gok mu ya da en basitinden bir el martingalı:böylelikle atın manevra kabiliyetini azaltırsın ve sende güvenli bir şekilde gez.Manuel complete horse adlı kitapttada şu yöntemi okomuştum.TTecrübeli ve sakin bir ata sahip binici acemi binicinin atının kantarmasına bir sevk ipi ttakıyor ve sanki attı yedekte götürürcesine yanındaki attla birlikte binarek geziyor.TTabi ikiside ata biniyor tabi
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından Admin Çarş. Eyl. 17, 2008 9:47 am

ya bir de işte o yan kayışı konusu tartışmalı. atın hareketini çok kısıtlayabiliyor, bu da yokuşlarda ve dönüşlerde dengesini sağlamasını zorlaştırıyor.

bana göre atın huyuna suyuna tipine çok bağlı bir durum. örneğin al bir araziye alışkın arap atı, mahmuz, yan kayış, v.b. hiç bir şey alma yanına, tıkır tıkır gidersin. ama maneje ve düz zemine alışkın bir konkur atı, arazide çok dengesiz gidiyor. o zaman da atın sağına soluna bir şeyler bağlamak çözüm gibi gözükse de bence sadece eziyet halini alıyor. binişi keyifsizleştiriyor.
Admin
Admin

Mesaj tarafından Duygucalik C.tesi Ara. 06, 2008 9:00 am

Merhaba,
Ata daha 4 kere bindim.İlk iki binişte lonjda calıstım 3.de (basta karsı koymama ragmen)hocam artık tek basına gıdeceksın dedı basta bıraz korktum sonra acayıp dercede eglendım.Pekiştirme amacıyla hemen bır gun sonra yıne ders yapmaya karar verdik.Mallesef manej cok doluydu basta sakın durmaya calıstım.Sonra sıyah kocaman bır at onumuzde neredeyse saha kalktı cok korktum ve o derste bır daha da konsantre olamadım.Gercekten cok uzulduım hocam korkmamam gerektıgını soyluyor fakat karsıdan gelen atlar geldıgı zaman hele hızlı oldugu zaman cok korkuyorum.Sizce bu korkumu nasıl yenebılırım gercekten atım Adonis'i cok sevıyorum ve kendımı gelıstırmek ıstıyorum.Bu konuda goruslerınıze cok ıhtıyacım var.

Duygu
Duygucalik
Duygucalik
"Yeni Doğmuş Tay"
Dersler nasıl gidiyor? - Sayfa 2 Default1

Mesaj tarafından cosmic Paz Ara. 07, 2008 7:53 pm

sanırım ankara atlı spor da biniyosun=) erhan hocanın öğrencisimisn? herneyse bnmki sadece bi tahmn. tawsiye olarak da manej kalabalıkken binmeye çalış daha çok.aynı acemi bi şöförün trafiğe çıkarak öğrenmesi gbi sende kalabalık zmnlarda binersen manej trafiğine daha kolay uyum sağlayablirsin.tabi hangi yanda hangi yol kullanılır bunu bilp buna göre dawranman gerek.ondan sonra inan bana hiç bi derdin kalmaz bu konuda.o hızlı hızlı üstüne gelenlere ztn acemi değillerdir büyük ihtimal oyzden birzcık da karşı tarafa güwen.yani onlar bilirler nerden nası geçiceklerini=)
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından seyis Ptsi Ara. 08, 2008 11:28 am

Duygu, avatar olarak kullandığın resimdeki at çok güzel. Cinsi ne? Ben lipizan olduğunu tahmin ediyorum.
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından Duygucalik Ptsi Ara. 08, 2008 12:31 pm

Evet cosmic Erhan Hoca'nın öğrencisiyim ve Adonis'e bayılıyorum aşırı uysal.Birgun senle tanısmayı da cok isterim.
Seyis valla o resimdeki atı google dan buldum cinsini bilmiyorum resmi çok hoşuma gittiği için koydum Smile
Duygucalik
Duygucalik
"Yeni Doğmuş Tay"

Mesaj tarafından gulsum Çarş. Ara. 10, 2008 5:21 pm

..

En son gulsum tarafından Ptsi Mart 15, 2010 8:13 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic C.tesi Ara. 13, 2008 8:59 pm

biara bnde adonise biniyodum tam bi 'taksi atı' aşırı uysal.bana göre değil pek=) ben at brz daha zorlasın beni istiyorum.ama acemilik dönemi için çok uygun gerçekten.walla az tımarını yapıp bakmadım adonise.bn haftada 1 weya 2 gelmeye çalışıyorum tanışırz inş memnun olurum=)
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate Paz Ara. 14, 2008 2:39 pm

Gülsüm geçmiş olsun ama fazla umursama düşmeden binici olunmuyor.
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Paz Ara. 14, 2008 11:01 pm

Teşekkür ederim! Haklısın, eski korkum kalmadı. Very Happy
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından Duygucalik Salı Ara. 16, 2008 10:14 am

Cosmic ,Erhan Hoca'yla mı çalışıyorsun?
Duygucalik
Duygucalik
"Yeni Doğmuş Tay"

Mesaj tarafından seyis Salı Ara. 16, 2008 4:15 pm

cosmic demiş ki:biara bnde adonise biniyodum tam bi 'taksi atı' aşırı uysal.bana göre değil pek=) ben at brz daha zorlasın beni istiyorum.ama acemilik dönemi için çok uygun gerçekten.walla az tımarını yapıp bakmadım adonise.bn haftada 1 weya 2 gelmeye çalışıyorum tanışırz inş memnun olurum=)
bu yaygın bir deyiş midir?
seyis
seyis
"Usta At"

2 sayfadaki 4 sayfası Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

- Similar topics