Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dersler nasıl gidiyor?

+15
dominate
ender9
safkan42
caykasigi
cosmic
Esin
seyis
t.e.d
ipek
vet_tub
Sheakes
Goldenarrow
ozcan
yagız
Admin
19 posters

3 sayfadaki 4 sayfası Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Dersler nasıl gidiyor? - Sayfa 3 Empty Geri: Dersler nasıl gidiyor?

Mesaj tarafından gulsum Çarş. Ara. 17, 2008 8:24 pm

Taksi at çok duydum. Her yerde söyleniyor mu bilmem ama ben baya duydum. Hatta "Doludizgin Yıllar"da da geçmişti.
gulsum
"Usta At"
Dersler nasıl gidiyor? - Sayfa 3 Default6

Mesaj tarafından ender9 Cuma Ara. 19, 2008 11:23 am

Henuz manejde attan dusmedim ama son haftalarda cok dusme olayina rastliyorum. Sira bana mi geliyor nedir? Very Happy Benim gibi yeni arkadaslarin dususu tipik. Grup halinde calisirken arkadan once ufak bir ciglik sesi geliyor sonra yanimdan uzerinde binicisi olmayan bir at geciyor. Genelde at sakin oluyor ama bir keresinde at dört nala kaciyorudu ve benimki de pesine takildi. Az kalsin hazirliksiz yakalaniyordum. Yalniz tecrübeli binicilerin dususu daha bir degisik oluyor. Gecen hafta manejde dersaj calisan tecrübeli bir binici dörtnalda calisirken fena dustu. Ati zorluyordu (hoca uyardi oradan biliyorum) Sonunda at bunu dusurune kadar iyice bir hoplatti. Normalde yana dogru yumusak bir inis olabilirdi ama at binici havada iken arka ayaklari ile yana dogru tepmeye benzer bir sey yapti. Bincinin srtina darbe atin bacaklarindan mi geldi yoksa kalcasindan mi one anlayamadim. Boylece binici iyice bir uctu ve atin 2-3 metre acigina yuz ustu dustu.Surati tamamen kuma gomulmustu. Sarisin dustu zenci kalkti Very Happy Normalde trajik bir durum olabilirdi ama binici hic birsey olmamis gibi kalkti, bir kac tur atin yaninda yurudu ve sonra kaldigi yerden devam etti. Bu arada hoca gayet sakin bir sekilde bize atin yan tarafinda hareket halinde bir obje gordugunde boyle tepki ler verebilecegine dair bir seyler anlatiyordu. Bahsedilen obje ucusa gecmis olan biniciydi tabii.
ender9
ender9
"Orta Yaşlı At"
Dersler nasıl gidiyor? - Sayfa 3 Default5

Mesaj tarafından seyis Cuma Ara. 19, 2008 1:41 pm

ender9 demiş ki:Henuz manejde attan dusmedim ama son haftalarda cok dusme olayina rastliyorum. Sira bana mi geliyor nedir? Very Happy Benim gibi yeni arkadaslarin dususu tipik. Grup halinde calisirken arkadan once ufak bir ciglik sesi geliyor sonra yanimdan uzerinde binicisi olmayan bir at geciyor. Genelde at sakin oluyor ama bir keresinde at dört nala kaciyorudu ve benimki de pesine takildi. Az kalsin hazirliksiz yakalaniyordum. Yalniz tecrübeli binicilerin dususu daha bir degisik oluyor. Gecen hafta manejde dersaj calisan tecrübeli bir binici dörtnalda calisirken fena dustu. Ati zorluyordu (hoca uyardi oradan biliyorum) Sonunda at bunu dusurune kadar iyice bir hoplatti. Normalde yana dogru yumusak bir inis olabilirdi ama at binici havada iken arka ayaklari ile yana dogru tepmeye benzer bir sey yapti. Bincinin srtina darbe atin bacaklarindan mi geldi yoksa kalcasindan mi one anlayamadim. Boylece binici iyice bir uctu ve atin 2-3 metre acigina yuz ustu dustu.Surati tamamen kuma gomulmustu. Sarisin dustu zenci kalkti Very Happy Normalde trajik bir durum olabilirdi ama binici hic birsey olmamis gibi kalkti, bir kac tur atin yaninda yurudu ve sonra kaldigi yerden devam etti. Bu arada hoca gayet sakin bir sekilde bize atin yan tarafinda hareket halinde bir obje gordugunde boyle tepki ler verebilecegine dair bir seyler anlatiyordu. Bahsedilen obje ucusa gecmis olan biniciydi tabii.
çifte atmak
ayrıntılı anlatım için teşekkkürler.
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum C.tesi Ara. 20, 2008 8:50 pm

Ender harika bir anlatım yapmışsın. Resmen yaşadım. Very Happy "Bahsedilen obje ucusa gecmis olan biniciydi tabii" dediğin kısımda gülme krizine giriyordum... Very Happy
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından seyis Paz Ara. 21, 2008 12:26 am

ender9 demiş ki:Henuz manejde attan dusmedim ama son haftalarda cok dusme olayina rastliyorum. Sira bana mi geliyor nedir? Very Happy Benim gibi yeni arkadaslarin dususu tipik. Grup halinde calisirken arkadan once ufak bir ciglik sesi geliyor sonra yanimdan uzerinde binicisi olmayan bir at geciyor. Genelde at sakin oluyor ama bir keresinde at dört nala kaciyorudu ve benimki de pesine takildi. Az kalsin hazirliksiz yakalaniyordum. Yalniz tecrübeli binicilerin dususu daha bir degisik oluyor. Gecen hafta manejde dersaj calisan tecrübeli bir binici dörtnalda calisirken fena dustu. Ati zorluyordu (hoca uyardi oradan biliyorum) Sonunda at bunu dusurune kadar iyice bir hoplatti. Normalde yana dogru yumusak bir inis olabilirdi ama at binici havada iken arka ayaklari ile yana dogru tepmeye benzer bir sey yapti. Bincinin srtina darbe atin bacaklarindan mi geldi yoksa kalcasindan mi one anlayamadim. Boylece binici iyice bir uctu ve atin 2-3 metre acigina yuz ustu dustu.Surati tamamen kuma gomulmustu. Sarisin dustu zenci kalkti Very Happy Normalde trajik bir durum olabilirdi ama binici hic birsey olmamis gibi kalkti, bir kac tur atin yaninda yurudu ve sonra kaldigi yerden devam etti. Bu arada hoca gayet sakin bir sekilde bize atin yan tarafinda hareket halinde bir obje gordugunde boyle tepki ler verebilecegine dair bir seyler anlatiyordu. Bahsedilen obje ucusa gecmis olan biniciydi tabii.
ÖZELLİLE BU KISIM
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından ender9 Ptsi Ara. 22, 2008 12:23 pm

Derslerde yapilan hatalari ve yasanilan kazalari inceden alayli bir tavirla karikatürize etmek konusunda binicilik ogretmenimizden ilham aliyoruz. Uzun yillarin tecrubesi ile kendisi bu konuda güzel bir kivam tutturmus. Yetiskinlerin dersinde yasanilan her kazadan sonra herkesin suratinda bir korku ifadesi beliriyor. (Cocuklar biraz daha umursamaz ve cesur) Ogretmenin tavri sayesinde ortam sakinlesiyor. Her seferinde bizi "halimize gülsem mi yoksa bir an önce buradan tüysem mi" ikilemine dusuruyor. Simdilik gruptan fire vermedik Smile
ender9
ender9
"Orta Yaşlı At"
Dersler nasıl gidiyor? - Sayfa 3 Default5

Mesaj tarafından seyis Ptsi Ara. 22, 2008 8:18 pm

ender9 demiş ki:Derslerde yapilan hatalari ve yasanilan kazalari inceden alayli bir tavirla karikatürize etmek konusunda binicilik ogretmenimizden ilham aliyoruz. Uzun yillarin tecrubesi ile kendisi bu konuda güzel bir kivam tutturmus. Yetiskinlerin dersinde yasanilan her kazadan sonra herkesin suratinda bir korku ifadesi beliriyor. (Cocuklar biraz daha umursamaz ve cesur) Ogretmenin tavri sayesinde ortam sakinlesiyor. Her seferinde bizi "halimize gülsem mi yoksa bir an önce buradan tüysem mi" ikilemine dusuruyor. Simdilik gruptan fire vermedik Smile
güzel ilham güzel kıvam
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic Ptsi Ara. 22, 2008 9:42 pm

seyis demiş ki:
cosmic demiş ki:biara bnde adonise biniyodum tam bi 'taksi atı' aşırı uysal.bana göre değil pek=) ben at brz daha zorlasın beni istiyorum.ama acemilik dönemi için çok uygun gerçekten.walla az tımarını yapıp bakmadım adonise.bn haftada 1 weya 2 gelmeye çalışıyorum tanışırz inş memnun olurum=)
bu yaygın bir deyiş midir?

walla bnde çok duydum alıştım ama güzel bi tabir olmuş.çünkü bu atlar seni asla zorlamaz ne istersen anında yapar hiç zorluk çıkarmaz ani hareketler yapmaz çok yumuşak bi dörtnalı wardır vs.. yani tam anlamıyla taksi atı,acemiler için tam lazım olan cinsten=)
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic Ptsi Ara. 22, 2008 9:44 pm

Duygucalik demiş ki:Cosmic ,Erhan Hoca'yla mı çalışıyorsun?

kusura bakma yeni gördm msjını we cewap weriyorum: hayır =)
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Salı Ara. 23, 2008 3:29 pm

..

En son gulsum tarafından Ptsi Mart 15, 2010 8:18 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic Salı Ara. 23, 2008 5:23 pm

eweett aynen bnde bi kere fırsat bulmuştum eyersiz binmek için gerçekten çok hoş bişey=))
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Salı Ara. 23, 2008 5:39 pm

Biraz acılı oluyo ama dimi? Very Happy
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic Salı Ara. 23, 2008 5:58 pm

ee brz yürürken iyi tabi ama brz hızlandığı zmn garip hissediyo insan kendini üzengisiz adi süratli gbi değil böyle.bide otururken kemiklerini bile hissediyosun o yüzdendir belki=))
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Salı Ara. 23, 2008 9:18 pm

En sevdiğim şey de onun sıcaklığı oldu. Daha bi yakın hissediyo insan! I love you
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından seyis Perş. Ara. 25, 2008 2:01 am

atın sırtını hissettirebilecek kadar ince bir eyer yapılamaz mı?
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Perş. Ara. 25, 2008 1:23 pm

Aslında iyi fikir! Ata hiç eyersiz binmenin en güzel yani birebir temas olması ve sıcaklığını da hissetmek. İnce eyerle kemik hissedilse bile sıcaklık hissedilebilir mi acaba? Gerçi o da yapılabilir. Neden olmasın. Hep biz mi düşüncez bunları ama yaaaa? Very Happy
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından Admin Cuma Ara. 26, 2008 10:30 am

nanoteknoloji diye bir şey var yaparlar herhalde bir gün:)))
evet o sıcaklık hissini ben de çok seviyorum. atın nefes alışverişini falan hissedebiliyorsun...
Admin
Admin

Mesaj tarafından seyis C.tesi Ara. 27, 2008 1:28 am

Admin demiş ki:nanoteknoloji diye bir şey var yaparlar herhalde bir gün:)))
evet o sıcaklık hissini ben de çok seviyorum. atın nefes alışverişini falan hissedebiliyorsun...
o kadarına gerek yok. iki yanına üzengi takılabilen sağlam bir kumaş yeter.
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından Admin C.tesi Ara. 27, 2008 10:23 am

aslında var galiba bu tür şeyler?
http://www.bozsaddlery.com/Bareback.htm
buna bir bakın derim, oldukça ilginç.
ayrıca şurası da enteresan:
http://www.better-horsetack.com/lj/index.cfm?page=bbsdl
bir de kantarma demiri gerektirmeyen başlıklar var: Dr.cook başlığı.
http://www.bitlessbridle.com/
Admin
Admin

Mesaj tarafından Admin C.tesi Ara. 27, 2008 10:41 am

bu arada fule hakkında sizlere ilginç bir kaç bilgi vereyim.
Geçenlerde bizim buraya Kemal Öncü geldi. Babası Musollini kupasını alan takımın kaptanıdır. Yılların rekortmen binicisi ve ustası özetle. Ben oldum olası bu fule işini anlamamışımdır, sonuçta at kendisi engeli görüyor ve atlayacak şekilde kendi adımlarını kendisi ayarlıyor. sen istediğin kadar tut veya bırak. önemli olan güzel bir açıyla ve güzel bir ritmle gelmek engele. Bu fikirlerimi hocama da anlattım. Söylediği şeyler beni çok aydınlattı. "Bizde hiç fule öğretilmedi, fule işi tamamen türk hocaların çıkardığı yeni moda bir olay. biz fuleden önce olimpiyatlara giderdik, şimdi fuleden sonra balkanlara takılıp kalmışız. At engeli görür ve senin ona verdiğin uygun ritmle engele yaklaşıp atlar. sen istediğin kadar atı tutayım, atı süreyim v.b. de, o nereden atlayacaksa oradan atlar. uygun ritmi tutturmak senin görevin, atın nereden atlayacağını kestimesi de atın görevidir. Şimdi görüyorum yeni yetme hocalar çocukları fule öğretmekle strese sokuyor. e haliyle öğrenci de parkuru mu hatırlasın, engele mi gelsin, atı mı idare etsin, fule mi hesaplasın, yarışta eli ayağına dolaşıyor. atlar engellere saldırıyor, çocuğun eli panikten sepsert olmuş. Niye? Çünkü hocası ona atı orada tut demiş, çocuk da yarışa odaklanacağına fule saymaya odaklanmış halde. çok yazık."
Ve inanır mısınız gerçekten de fule hesaplamayı kesip, doğru ritm + ata uymak ikilisini uygulamaya başladığımdan beri çok daha rahat engel atlıyorum. Gerilmiyorum ve atla daha uyumlu hissediyorum.
Admin
Admin

Mesaj tarafından seyis Paz Ara. 28, 2008 9:30 pm

fule, atı engeli atlayacak şekilde yönlendirimek mi oluyor yani
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Paz Ara. 28, 2008 11:17 pm

Ben de fule ile ilgili hiçbirşey bilmiyorum! Rolling Eyes
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından seyis Ptsi Ara. 29, 2008 10:10 am

yar saçların fule fule
gülsüm bize güle güle
bu cehaletle bizi burda barındırmazlar Razz
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Ptsi Ara. 29, 2008 6:18 pm

yar saçların fule fule
gülsüm bize güle güle

bu cehaletle bizi burda barındırmazlar Razz

Bence de... lol!
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate Ptsi Ara. 29, 2008 8:47 pm

Fule yi oldukça abarmışsınız ya.
Fule atın bir dörtnal adımında aldığı mesafeye denir.Bu ortalama 3,5 metredir.Yani engelle doğrudan bir alakası yok.
dominate
dominate
"Usta At"

3 sayfadaki 4 sayfası Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

- Similar topics