çerkesonur

Aşağa gitmek

çerkesonur

Mesaj tarafından seyis Bir Salı Ekim 07, 2008 10:35 am

son kaydolan kullanıcı ÇERKESONUR'muş. kafkas kökenli olduğuna göre belki bize GABARDİN atları hakkında bilgi verir. bu cinsi gürcüler de sahipleniyor, çerkesler de. belki de yalnız birine değil de bütün kafkasya'ya ait bir cins.
seyis
seyis
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 553
Kayıt tarihi : 09/10/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından Çerkesonur Bir Salı Ekim 07, 2008 9:31 pm

İlk günden adıma başlık açılması süpriz oldu Very Happy

Atları seven tüm dostlara selamlar,saygılar.
Aslında foruma üye olmamın amacı ilgi alanım dışında kalan atlar özelliklede konkur atları hakkında bilgiler toplamaktı.Zaman zaman internet ortamında farklı at ırklarına ait bilgileri merak edip okuyan birisiyim.Bu at ırklarından biriside kökenim olan Kuzey Kafkasya'ya ait bir ırk olan Kabardey atlarıdır.Seyis'e cevap vermek adına kısa olarak bir kaç şey yazmam gerekirse;

Kuzey Kafkasya;coğrafi olarak daglık araziler üzerinde kurulmuş yerleşim bölgelerinin çoğunlukta oldugu,eşsiz yeşillikler içindeki bir cennettir.Yüz yıllar boyunca topraklarını,canlarını korumak adına savaşmak zorunda kalmış ve bu savaşlar sırasında atların büyük yardımını görmüş bir millet olan çerkesler atlara son derce önem veren bir toplum olarak bilinmektedir.Atları Şıı (erkek kardeş) olarak adlandırmış ve yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası haline getirmiş bu toplum bugün atalarından kalan o mirası korumak adına çaba sarf etmekte ve ananelerini yoğun şekilde yaşamaktadır.Bu coğrafyada bir çok at ırkı (35'e yakın) yaşamıştır fakat günümüze ulaşan ve kabul görmüş ırk Kabardey atları olmuştur.(Bu ırklar Rus savaşı sonrası kaybolmuştur)

Kabardey atlarının ana yurdu bugün Kabardey-Balkar Cumhuriyeti olarak adlandırılan topraklardır.Yapı olarak alçak boylu takriben 1.40-1.45 cidago yüksekliğinde,kısa-ince boyunlu,kilo kaldırmaya elverişli bel yapısına sahip,kalın ayaklı,normal atlardan daha dayanıklı yapılarıyla tarif edilebilir.Dayanıklılıklarının sebebi daglarda yıllar boyu savaşlarda kullanılan atalarından aldıkları genlerdir.Vahşi hayatta,kötü dag koşullarında yaşayan Kuzey Kafkasya'daki atlar içinde en iyi huylu atlar olarak Kabardey atları gösterilmektedir.Bu konudaki en önemli notlardan biriside Kabardey olarak bilinen at ırkının asıl ismi Şağdiy'dir.

https://www.youtube.com/watch?v=K7tSyrxah_g

bu linkte Fransızların çektiği kısa bir belgesel var.Kabardey atlarını burada görebilirsiniz.

Bu ırkı korumak adına geçtiğimiz ay yapılmış bir yarışmanın haberini vereyim;
Haber kaynağı;Ajans Kafkas

Kafkasya’da 12 gün sürecek 1000 kilometrelik at yarışı önceki gün start aldı.

Sabah saat 6’da başlanan yarış, Kabardey-Balkar, Kuzey Osetya, Stavropol Kray, Krasnodar Kray, Adıgey ve Karaçay-Çerkes olmak üzere altı bölgede gerçekleşecek. Yarışta takip edilecek yol ise şöyle: Nalçik-Mozdok-Geogiyevsk-Stavropol-Armavir-Kurganinski-Maykop-Çerkessk-Kanjal dağı. Katılımcılar arasında milli antrenör Aslan Hamdohov; milli antrenör ve Breste şehrindeki ‘Kazak kasabası’ at çiftliğinin başkan yardımcısı Soslan Kolebatov; Kabardey-Balkar devlet başkanlığı at yarışlarında bronz madalya sahibi Albert Karmov gibi isimler yer alıyor.

Proje organizatörü İbrahim Yağan, uzun at yarışını basına şöyle takdim etti: “Proje Kabardey'in Kanjal Savaşındaki zaferinin 300. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Kutlama düşüncesi Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanokov'a ait. At yürüyüşü bu önemli tarihi kutlama programına sadece Kabardey için değil, Rusya için de dahil edildi. Temmuz ayında gerçekleştirilen Rusya bilim konferansında, Rusya'nın tanınmış bilim adamları, Kabardey'in Kanjal'daki zaferinin bir çok açıdan Rusya'nın Poltova zaferini kazanmasına yardım ettiği sonucuna vardılar.”

Sadece Kabardey atları yarışıyor

Yağan'ın ifadesine göre, projesinin hayata geçirilmesinde devlet desteği yok, sadece bazı sponsorların katkısıyla yürüyüş gerçekleştiriliyor. Yağan yürüyüşe sadece Kabardey cinsi atların dahil edildiğini, çünkü diğer at cinslerinin bu kadar uzun yola dayanamadıklarını belirterek, Arap atlarının bile üç-dört günlük bir yürüyüşten sonra yola devam edemeyeceğini söyledi. Yarışta yer alan atlara veterinerlerin de eşlik edeceği ve durumu iyi olmayan atların yarıştan çıkarılacağı belirtildi.

Seneye Guinness Rekorlar Kitabına başvurulacak

Yağan sözlerini şöyle sürdürdü: "Yürüyüşün asıl amacı, Kabardey at cinsinin korunması ve tanıtımının yapılması. Bu bir bakıma hazırlık projesi ve yürüyüşün sonucuna göre gelecek sene daha zor şartlarda at yürüyüşü yapılarak Guinness rekorlar kitabına geçirilmesi planlanıyor."

20 Eylülde Kabardey-Balkar'ın Zolski bölgesinde buluna Kanjal dağında sonra erecek olay yürüyüşe 'Gueren' ve 'Osman' çiftliklerinden yedi Kabardey atı katılıyor.Atalarımızın 1864 sonrası göçe zorlanmasıyla Anadolu topraklarına getirdiği (Karbardey'lerin getirdiği) ve Kayseri Uzunyayla bölgesine yerleştiklerinden sonra Uzun Yayla atı olarak anılan at ırkınında temeli yine Kabardey atları ile aynıdır.Yanlış hatırlamıyorsam 2005 yılında Atlas Dergisi Kabardey atları hakkında çok güzel bir yazı hazırlamıştı.Kütüphane arşivimizden bu yazıyı bulabilirsem atladığım önemli notları szilerle yeniden paylaşabilirim.
Çerkesonur
Çerkesonur
"Yeni Doğmuş Tay"


Mesaj Sayısı : 5
Location : onr527
Kayıt tarihi : 07/10/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından seyis Bir Salı Ekim 07, 2008 10:00 pm

19. asrın 2. yarısından itibaren yani çerkes göçüyle beraber, osmanlı haremine pek çok çerkes kız girdi. bazı padişahların anneleri çerkesdir. bu satırları yazarken yaptığım küçük araştırmayla öğrendiğime göre ENVER PAŞA'nın da annesi çerkesmiş. osmanlı'nın eski cengaver dönemlerinde başarılı savaşlarda ve akınlarda esir olarak ele geçen cariyeler sarayın kadro ihtiyacını karşılıyordu ama 19 asırda artık o parlak zaferler geride kaldığından sarayın kadın kadrosu için yeni bir kaynak gerekiyordu. rusların kuzey kafkasya'nın müslüman halklarını osmanlı topraklarına tehcir etmesi (göç ettirmesi) ile yeni bir kaynak oluştu. sonuçta osmanlı hanedan'ının soyunda çekeslik vardır.
seyis
seyis
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 553
Kayıt tarihi : 09/10/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından Tarık Bir Ptsi Mart 02, 2009 1:12 am

kabardin..adında da anlaşılacağı üzere kafkasyada çerkes kavimi olan kabardey ( kabartay) halkından gelmektedir... dünyada kabardinler çerkeslere ait bir ırk olduğu kabul görmüştür.
Tarık
Tarık
"Yetişen At"


Mesaj Sayısı : 45
Kayıt tarihi : 03/04/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından şahin_bey Bir Çarş. Mart 04, 2009 5:55 pm

benim annemde çerkes çerkesler gerçekten atçılıkta çok iyiler 2008 gazi koşusunu kazanan at kayserili PAN RIVER bu at pınarbaşından çıkmıştır yani çerkeslerden ayrıca osmanlıya yüzyıllarca pınarbaşı uzunyayla atı hizmet etti fransızların çerkes atına ilgisi napolyonun beni türkler değil türk atı yendi demesinden geliyor tabiki osmanlının atı ozamanlar çerkes atı olan uzunyayla atıydı şimdide yok olan uzunyayla atını fransızlar yeniden ortaya çıkarmak için çalışıyor çerkeslerin osmanlının tüm at tarihi fransızlara geçecek
şahin_bey
şahin_bey
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 92
Location : kayseri
Kayıt tarihi : 08/11/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından seyis Bir Çarş. Mart 04, 2009 7:30 pm

uzunyayla atı araba çekmek için geliştirilmiş bir cinstir. bu tür atlara ağır atlar ya da soğukkanlı atlar ya da çeki atları denir. napolyon'un söz ettiği at ise süvarilerin bindiği atlardır ki onlarda sıcak kanlıdır diğer bir ifadeyle binek atıdır.
seyis
seyis
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 553
Kayıt tarihi : 09/10/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından seyis Bir Perş. Mart 05, 2009 3:17 pm

www.atveinsan.bravehost.com/at_cinsleri.html hoş bir iste iyice bir inceleyin.
seyis
seyis
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 553
Kayıt tarihi : 09/10/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından şahin_bey Bir Perş. Mart 05, 2009 5:39 pm

hayır uzun yayla atları sıcak kanlı atlardır gidip uzun yaylaya sorabilirsiniz uzun yayla atının bir resmi hiç soğukkanlıya benziyomu allah aşkına yav http://www.circassianworld.com/UzunyaylaHorses_1.JPG"Uzunyayla atları Kafkasya’dan Anadolu’ya gelen Çerkeslerin beraberinde getirdikleri atların yetiştirilmesi ile ortaya çıkmış bir at ırkıdır. At ırkları arasında önemli bir yer tutan bu atlar ismini yetiştirildikleri Uzunyayla bölgesinden almışlardır. Özellikle bu atların yetiştirilmesi için gerekli arazi ve iklim yapısına sahip olan bölge bu ırkın oluşumunda önemli paya sahiptir. Bu atlar dağlık coğrafyaya ve soğuk iklime uyan, dayanıklı ve bakımı kolay hayvanlardır. Tırnak yapısının sağlam olması, çeki kabiliyetindeki üstün performansı ve uzun mesafe ulaşımında rakipsiz olması nedeniyle uzun yıllar hem ordu ihtiyaçlarında hem de halk elinde kullanılmışlardır. Ancak daha sonra mekanizasyonun artmasıyla önemi azalsa da Uzunyayla atı sürati, çevikliği, gücü, iyi huylu oluşu, dayanıklılığı ve diğer özellikleri yönünden çok değerli bir at ırkımızdır."
çeki atı değil ancak toynaklarının kuvveti nedeni ile çekide kullanılmaktaydı
şahin_bey
şahin_bey
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 92
Location : kayseri
Kayıt tarihi : 08/11/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından Tarık Bir Perş. Mart 12, 2009 9:20 pm

seyis demiş ki:19. asrın 2. yarısından itibaren yani çerkes göçüyle beraber, osmanlı haremine pek çok çerkes kız girdi. bazı padişahların anneleri çerkesdir. bu satırları yazarken yaptığım küçük araştırmayla öğrendiğime göre ENVER PAŞA'nın da annesi çerkesmiş. osmanlı'nın eski cengaver dönemlerinde başarılı savaşlarda ve akınlarda esir olarak ele geçen cariyeler sarayın kadro ihtiyacını karşılıyordu ama 19 asırda artık o parlak zaferler geride kaldığından sarayın kadın kadrosu için yeni bir kaynak gerekiyordu. rusların kuzey kafkasya'nın müslüman halklarını osmanlı topraklarına tehcir etmesi (göç ettirmesi) ile yeni bir kaynak oluştu. sonuçta osmanlı hanedan'ının soyunda çekeslik vardır.

ne alaka.. nedir yani bu..
Tarık
Tarık
"Yetişen At"


Mesaj Sayısı : 45
Kayıt tarihi : 03/04/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından şahin_bey Bir Perş. Mart 19, 2009 2:36 pm

seyis demiş ki:uzunyayla atı araba çekmek için geliştirilmiş bir cinstir. bu tür atlara ağır atlar ya da soğukkanlı atlar ya da çeki atları denir. napolyon'un söz ettiği at ise süvarilerin bindiği atlardır ki onlarda sıcak kanlıdır diğer bir ifadeyle binek atıdır.
bu ifade yanlış sıcakkanlı atlar ayrıdır binek atları ayrı soğukkanlı atlardanda binek atı olabilir her sıcakkanlı at binek atı olacak diye bişey yok
şahin_bey
şahin_bey
"Usta At"


Mesaj Sayısı : 92
Location : kayseri
Kayıt tarihi : 08/11/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından Anzor Bir Çarş. Ara. 15, 2010 2:09 pm

Tarık demiş ki:
seyis demiş ki:19. asrın 2. yarısından itibaren yani çerkes göçüyle beraber, osmanlı haremine pek çok çerkes kız girdi. bazı padişahların anneleri çerkesdir. bu satırları yazarken yaptığım küçük araştırmayla öğrendiğime göre ENVER PAŞA'nın da annesi çerkesmiş. osmanlı'nın eski cengaver dönemlerinde başarılı savaşlarda ve akınlarda esir olarak ele geçen cariyeler sarayın kadro ihtiyacını karşılıyordu ama 19 asırda artık o parlak zaferler geride kaldığından sarayın kadın kadrosu için yeni bir kaynak gerekiyordu. rusların kuzey kafkasya'nın müslüman halklarını osmanlı topraklarına tehcir etmesi (göç ettirmesi) ile yeni bir kaynak oluştu. sonuçta osmanlı hanedan'ının soyunda çekeslik vardır.

ne alaka.. nedir yani bu..


bu yazının amacını ben de iyi anlayamadım.olay kabardey atlarından harem masallarına nereden geldi acaba.seyis asıl amacını anlatırsan seviniriz.bir ırkla ilgili tarihinden bir satır alıntı yaparak onu kötü göstermek herkesin yapabileceği bir iştir ve insanları ayrımcılığa sürükler.
Anzor
Anzor
"Yeni Doğmuş Tay"


Mesaj Sayısı : 2
Location : anlamadım
Kayıt tarihi : 15/12/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: çerkesonur

Mesaj tarafından Anzor Bir Çarş. Ara. 15, 2010 2:21 pm

kabardey atları uzun tüylü ,kısa boylu,kış şartlarında dayanıklı olması için burnu kemerli,uzun yola dayanıklı bir at bcinsidir.avcılık ,hayvancılık ve uzun yolculuklarda daha çok kullanılır.çerkes eyeriyle binilirse sürücü yorulmadan uzun süre yolculuk edebilir.çünkü bu eyerler sanki bu ırka özel yapılmış gibi yüksek,atın jidagosuna temas etmeyen bir biçimdedir.üstüne kayışla bağlanan at kılı dolgulu ,artı şeklinde bir minderle kullanılır.tarihte kazaklar da bu eyerleri kullanmıştır.
Anzor
Anzor
"Yeni Doğmuş Tay"


Mesaj Sayısı : 2
Location : anlamadım
Kayıt tarihi : 15/12/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz