Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli

+4
dominate
gulsum
seyis
Admin
8 posters

Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli Empty Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli

Mesaj tarafından Admin Ptsi Kas. 10, 2008 10:31 am

http://www.ridingart.com/balance.htm

Birileri özellikle türkiyede, atların boynunu eğip güzel gözükmesini "baş boyun vermek" olarak algılayıp, atın çalışma şeklini ek malzemelerle sadece "büktürmek"ten ibaret hale getiriyorlar.

Pinçular, sert kantarmalar, kısa bağlanmış martingaller bu işkence metodlarından sadece bir kaçı.

Hemen hemen tüm atlı spor kulüplerinde bu malzemelerin yanlış ellerde nasıl yanlış sonuçlar doğurduğunu üzüntüyle görüyorum.

Çalışmakta olduğum çiftlikte, yıllar önce, geldiği yerde yanlış çalıştırılmış çok tatlı ama acı içinde bir at var. Geçenlerde ayaklarındaki sorun için özel bir nal çakıldıktan sonra tekrar binilmesi için bir deneme yaptık. İlk gözlemlediğim şey atın boynunda, kafasının hemen üzerine sevimsiz bir kambur oluşuydu. Buna biz "Kuğu Boyun Sendromu" diyoruz. Bir takım eski sahibi olan insan müsveddeleri malesef bu atın boynunu zorla büktürmeyi atı çalıştırmak sanmış ve kasların bu şekilde yanlış gelişmesine neden olmuşlar. Atın başının üst kısmı oldukça hassas, dokunduğumda irkiliyor. En kötüsü ise, dün, çalışma sırasında atın ön ayakları üzerine yıkılıp yuvarlanması oldu. Nedenini anlamak zor değildi: atlar, vücut ağırlıklarının yüzde 60ını ön taraflarında taşırlar. Yanlış duran bir boyun şekli, tıpkı kepçesi kendisinden daha ağır bir iş makinesinin yanlış konumundan dolayı öne doğru devrilmesine benziyor. Şimdi bu ata daha yumuşak bir kantarma ve tamamen uzun dizgin ile uzun süre "hep ileri gidiş" vaziyetinde yeniden şekil vermek gerekiyor. Bu öyle kolay bir süreç değil. Aynı at yattıktan sonra kalkmakta güçlük çekiyor ve hep kendisini yaralıyor, sırf bu denge bozukluğuna neden olan boyun şekli yüzünden.

Size yollamış olduğum site ingilizce, ama resimlere bakarak ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Arkadaşlar, lütfen hem kendi atınızda hem başkalarında bunu görünce hatırlayın. Atın boynunu yapay yollarla zorlamak nefes, boyun, sırt ve diğer pek çok konuda sorunlara neden olmaktadır. ideal çalıştırılmış bir at en basit kantarma ile binilirken bile, dizgini serbest bırakınca boynunu rahatça aşağı ve ileri uzatabilir olmalıdır. Ata şov olsun diye zorlama hareketler yaptırmadan önce lütfen bir bilenden yardım alın. Kendinizi A kategorisi binici sansanız bile...

Görüşmek üzere. Sad
Admin
Admin

Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli Empty Geri: Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli

Mesaj tarafından seyis Ptsi Kas. 10, 2008 12:25 pm

o boyun şekli arap atalarında vardır. tabii hepsinde değil.ama en güzelleri böyle olanlardır. çok narin ince yapılı , ama kaslı ve atletik olurlar. özellikle boyunları başlarına yaklaştıkça iyice incelir, kaslar iyice belirginleşir ve adeta bir boğa yılanının(piton,anakonda) gövdesi gibi görünür. internette bunu görebileceğiniz pek çok fotoraf ve vidyo bulabilirsiniz.
seyis
seyis
"Usta At"
Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli Default6

Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli Empty Geri: Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli

Mesaj tarafından Admin Ptsi Kas. 10, 2008 2:02 pm

Seyis bence sen anlatmak istediğim şeyi yanlış anladın. bahsettiğim şey bir kalıtsal biçim değil, yanlış çalıştırılmaktan doğan bir rahatsızlık. insanlardaki kamburluk gibi bir şey. o piton gibi görünüm dediğin şey senin doğru çalıştırılan atlarda görülür. yolladığım siteyi incelersen daha iyi anlayacaksın.
Admin
Admin

Mesaj tarafından gulsum Ptsi Kas. 10, 2008 9:27 pm

Böyle birşeyin yapıldığından haberim yoktu daha önce. Bana çok canice geldi. Hangi amaçla yapılırsa yapılsın bu tip bişeyi atları gerçekten seven insanların yapabileceğini düşünmüyorum. Nil, verdiğin siteye bakarken kendimi atların yerine koydum ki zaten insan hareketleriyle de örneklendirilmiş. Kendi boynum uyuşmaya başladı. Sırf estetik olsun diye, güzel görünsün diye veya başka sebeplerle bu işkence yapılmamalı bence. Çok üzüldüm görünce...
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından seyis Ptsi Kas. 10, 2008 9:36 pm

Admin demiş ki:Seyis bence sen anlatmak istediğim şeyi yanlış anladın. bahsettiğim şey bir kalıtsal biçim değil, yanlış çalıştırılmaktan doğan bir rahatsızlık. insanlardaki kamburluk gibi bir şey. o piton gibi görünüm dediğin şey senin doğru çalıştırılan atlarda görülür. yolladığım siteyi incelersen daha iyi anlayacaksın.
yanlış anlamadım. estetik görünsün diye yapıldığını sen söyledin. bazı atlarda o estetik görüntü kendiliğinden var.
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate C.tesi Kas. 15, 2008 9:56 pm

Tamam admin haklısında ; bence yardımcı malzeme ile (martingal,chambon,el martingalı,gouge ) bilincli bir şekilde çalışmak atın boyun kaslarını geliştirdiği gibi atın ardlarını karın altına daha iyi sürmesinde yardımcı olur.Tabi bu malzemeleri kullanırken atı bu malzemelere değilde dizginlere yaslamak gerektiği unutulmamalıdır.
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından Admin Salı Kas. 18, 2008 8:55 am

ben de zaten malzemelerin yanlış kullanılmasından bahsediyorum dikkat ederseniz, martingal kullanmak elbette faydalı özellikle bazı atlarda. ama bu bahsettiğim örnekler atın yürüme dengesini bozup öne doğru devrilmesine neden olacak kadar ileri seviyesi ki bu da aşırıya kaçmak oluyor. dediğim gibi, linki incelerseniz daha iyi anlayacaksınz.
Admin
Admin

Mesaj tarafından sedakurt C.tesi Mayıs 23, 2009 3:33 pm

bence herşey rabbimin yarattığı gibi kalmalı , en güzeli öyle olur. Atlar zaten harika ,asil görünen varlıklar.. daha ne diye oynarlar ki orasıyla burasıyla Evil or Very Mad
sedakurt
sedakurt
"Usta At"

Mesaj tarafından Çölbeyi Salı Kas. 03, 2009 12:27 am

Evet gerçekten herşey doğal ve sade haliyle güzeldir ancak doğal halınden uzaklaşmış olan herşey ruhsuz bir bedeni andırır çiçek dalında güzel olduğu gibi atlarda doğal haliyle güzeldir elbete talim öğretim eğtim şart bunlarsız zaten olmaz bunlarda bir at'ı doğalığından uzaklaştırmak demek değildir.
Çölbeyi
Çölbeyi
"Tay"
Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli Default2

Mesaj tarafından ati94 Perş. Tem. 08, 2010 7:27 pm

Doğru pozisyon şu olmalıdır; at boynunu eğdiği zaman başını eğer cidagosundan hafif yukarı kaldırıyosa ve önünü de rahat görebiliyosa (bu boyun ve çene arasındaki mesafenin 3-4 yumruk kadar olmasıdır çoğu zaman) nizami koşullarda demektir. Güzel görüntüyü sağlayan da zaten başın yukarıda kulaklarında ileride olmasıdır bence..
ati94
"Genç At"
Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli Default3

Mesaj tarafından Dafne Cuma Tem. 09, 2010 11:53 am

atın kafasını istediği halde tutmasına izin verilmeli eskiden arabaya koşulan atlarda mengene kayışı varmış ama o atın kafasını havaya dikiyomuş şimdi kullanmıyolardır di mi Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli Kopfschuettel
Dafne
Dafne
"Usta At"

Mesaj tarafından ati94 Cuma Tem. 09, 2010 6:24 pm

Hayır benim tanıdığım arabacılar faytoncular var hiçbirinde görmedim.. 'Atın kafasının istediği yönde tutulması' demişsin, baş-boyun vermekten mi bahsediyosun?
ati94
"Genç At"

Mesaj tarafından Dafne C.tesi Tem. 10, 2010 5:08 pm

yani (ben terim pek bilmiyorum Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli Icon_sad )atın kafasını bir yere bağlamamaktan bahsediyorum. Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli Suspect
Dafne
Dafne
"Usta At"

Mesaj tarafından ati94 C.tesi Tem. 10, 2010 11:56 pm

Yok ya öyle bişeye hiç tanıklık etmedim..
ati94
"Genç At"

Mesaj tarafından Dafne Paz Tem. 11, 2010 11:12 am

iyi siyah inci'yi okudun mu onada çok geçiyo Atlarda Boynun Yanlış Çalıştırılmasının Bedeli Icon_wink
Dafne
Dafne
"Usta At"

Mesaj tarafından ati94 Paz Tem. 11, 2010 11:15 am

Evet evet şimdi hatırladım zavallıcık.. Very Happy
ati94
"Genç At"