Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at

+4
dominate
han
seyis
gokhan
8 posters

Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at Empty Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at

Mesaj tarafından gokhan C.tesi Ocak 24, 2009 1:29 am

Öncelikli olarak geçen gün izlediğim atlarla ilgili belgesi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Eğitmenin ehlileştirdiği at 2 yaşında ve doğadan yakalanmıştı.Çevresi çitlerle kapalı alanda atın kendisi etrafında serbestçe koşmasını izledi ta ki at durana kadar.Durduktan sonra ise atın kendisine önünü mü yoksa arkasını mı döndüğünü dikkat etti.Atın kendisine arkasını dönmesi eğitmene güvenmediğini gösteriyormuş ve önünü dönene kadar asla yaklaşmadı.Önünü dönen ata adım adım çok yavaş yaklaştı.Ata dokunabileceği mesafe de ise ata elini uzattı ve atın dokunmasını bekledi.At eğitmene burnuyla ve dudaklarıyla dokundu.Bu bi kaç kez tekrarlandıkdan sonra eğitmen atın dokunmasını beklemeden kendisi dokundu.Bunu atla tanışmaları olarak adlandırdı.Daha sonra ise elinde ki kementi sallayıp atı boynundan yakaldı ve çevresinde koşan atın yine durmasını bekledi.Ve ata sakince,dikkatlice yaklaştıkdan sonra yine dokundu ve onu rahat edeceğini söylediği diğer atların yanına götürdü ve eğitimi ertesi gün devam etmek üzere bitirdi.Ertesi gün ise eğer taktı yavaşça.Yine boynunda ip vardı atın,at bir süre üstündeki eğeri atmaya çabaladı,bir süre sonra eğere alıştı ve eğitmen tek ayağını üzengiye takıp ayakta bi şekilde bekledi ayağını takmadığı üzenginin olduğu yere ise kolunu elini değdirdi atın tepkisi ölçüp bir şey yapmadığını görünce de bindi.Bu kadar kısa bir sürede binmesi gerçekten beni şaşırttı.

Ama en çok ilgimi çeken eğitmenin en sonda söylediği cümleydi:'Bizlerden çok güçlü olan ve istemeseler asla zorla binemeyeceğimiz bu canlılar nasıl oluyorda bizleri taşıyorlar?'.

Uzun süredir binilmeyen ata nasıl binilir binmeden önce neler yapılır?
Bildiğim kadarıyla bir süre at yada atlar çevresi çitlerle çevrili alanda bir hafta serbest bırakılıyor.Daha sonra lonj ipiyle dizgin takmadan gem takarak çevrende atı koşturuyor süratliye ve dörtnala kalkmasını sağlıyorsun istediğinden fazla hızlanırsa yavaşlatıyorsun.Bunu bi hafta tekrar ettikten sonra biniyorsun diye biliyorum.

Düz koşudan çıkma yani önceden yarış atı olan atı eğitmek daha zor ama eğitirken neler yapılır ben bilmiyorum doğrusu.Ben böyle bir durumda kalsam uzun süre binilmeyen ata yapılanları yapardım tabi daha uzun bir süre.

Şimdiden katkılarınız ve yanlışlarımı düzeltiğiniz için teşekkür ediyorum.
gokhan
gokhan
"Usta At"
Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at Default6

Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at Empty Geri: Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at

Mesaj tarafından seyis C.tesi Ocak 24, 2009 9:49 pm

gokhan demiş ki:Öncelikli olarak geçen gün izlediğim atlarla ilgili belgesi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Eğitmenin ehlileştirdiği at 2 yaşında ve doğadan yakalanmıştı.Çevresi çitlerle kapalı alanda atın kendisi etrafında serbestçe koşmasını izledi ta ki at durana kadar.Durduktan sonra ise atın kendisine önünü mü yoksa arkasını mı döndüğünü dikkat etti.Atın kendisine arkasını dönmesi eğitmene güvenmediğini gösteriyormuş ve önünü dönene kadar asla yaklaşmadı.Önünü dönen ata adım adım çok yavaş yaklaştı.Ata dokunabileceği mesafe de ise ata elini uzattı ve atın dokunmasını bekledi.At eğitmene burnuyla ve dudaklarıyla dokundu.Bu bi kaç kez tekrarlandıkdan sonra eğitmen atın dokunmasını beklemeden kendisi dokundu.Bunu atla tanışmaları olarak adlandırdı.Daha sonra ise elinde ki kementi sallayıp atı boynundan yakaldı ve çevresinde koşan atın yine durmasını bekledi.Ve ata sakince,dikkatlice yaklaştıkdan sonra yine dokundu ve onu rahat edeceğini söylediği diğer atların yanına götürdü ve eğitimi ertesi gün devam etmek üzere bitirdi.Ertesi gün ise eğer taktı yavaşça.Yine boynunda ip vardı atın,at bir süre üstündeki eğeri atmaya çabaladı,bir süre sonra eğere alıştı ve eğitmen tek ayağını üzengiye takıp ayakta bi şekilde bekledi ayağını takmadığı üzenginin olduğu yere ise kolunu elini değdirdi atın tepkisi ölçüp bir şey yapmadığını görünce de bindi.Bu kadar kısa bir sürede binmesi gerçekten beni şaşırttı.

Ama en çok ilgimi çeken eğitmenin en sonda söylediği cümleydi:'Bizlerden çok güçlü olan ve istemeseler asla zorla binemeyeceğimiz bu canlılar nasıl oluyorda bizleri taşıyorlar?'.

Uzun süredir binilmeyen ata nasıl binilir binmeden önce neler yapılır?
Bildiğim kadarıyla bir süre at yada atlar çevresi çitlerle çevrili alanda bir hafta serbest bırakılıyor.Daha sonra lonj ipiyle dizgin takmadan gem takarak çevrende atı koşturuyor süratliye ve dörtnala kalkmasını sağlıyorsun istediğinden fazla hızlanırsa yavaşlatıyorsun.Bunu bi hafta tekrar ettikten sonra biniyorsun diye biliyorum.

Düz koşudan çıkma yani önceden yarış atı olan atı eğitmek daha zor ama eğitirken neler yapılır ben bilmiyorum doğrusu.Ben böyle bir durumda kalsam uzun süre binilmeyen ata yapılanları yapardım tabi daha uzun bir süre.

Şimdiden katkılarınız ve yanlışlarımı düzeltiğiniz için teşekkür ediyorum.
köpek eğitiminde de şöyle denir eğer köpek büyükse '' köpek hiç bir zaman sizden güçlü olduğunu farketmesin yoksa sizi dinlemez''. atlar tabii ki bizden güçlüler ama bunun farkında olup olmadıkları önemli.
seyis
seyis
"Usta At"

Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at Empty Geri: Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at

Mesaj tarafından gokhan Ptsi Şub. 09, 2009 12:53 am

arkadaşlar kimse benim konuma bir şey yazmıyacak mı?
gokhan
gokhan
"Usta At"

Mesaj tarafından han Ptsi Şub. 09, 2009 10:51 pm

uzun süre binilmemiş hipodrom çıkışlı bir ata binmek istiyosanız benim tavsiyem atı iyice kendinize alıştırıncaya ve at hangi tarz binmek istiyosanız düz koşu dressage yada engel atlama idman disiplinine iyice alışıncaya kadar binmeyin
bunun için ne yapmak lazım öncelikle at size alışıncaya kadar bol bol yedekte gezdirin tımarını yemlemesini vs kendiniz yapın eğer at yanın da dururken yada herhangibiryerine kulak göz çevresi ağız sağrı ayak vs dokunduğunuzda istifini bozmuyor yada bundan hoşnut oluyorsa size güveniyor demektir ve artık idman için maneje çıkarabilirsiniz atı maneje çıkarırken yada çıkardığınızda heleki aygırsa başka atları görmemesi hatta mümkünse kokusunu dahi alamasa iyi olur aksi takdirde sizi dikkate almayarak sürekli oyunlar yapmaya çalışır
eğer tüm bunları sağlamışsanız yürüyüş kararları iyice oturuncaya kadar birkaç seans lonj da çalıştırın sonrasında eğer usta bir biniciyseniz atı eğitmek için binişlere başalayabilirsiniz fakat eğer acemi iseniz işi usta bir biniciye bırakın yoksa ata yanlış şeyler öğretebilirsiniz
örneğin hipodrom çıkışlı atlar doğadan yakalananlardan farklı olarak gem eyer vsyi tanırlar bu yüzden atı kapatırken fazla zorluk çekmezsiniz fakat uzun süre bunlardan uzak kaldıkları için ağız epeyce hassaslaşır en küçük dizgin hareketi bile atı etkiler bu dizginleri doğru kullanan biri için aslında avantajdır yanlış kullanan için ise ata gemi azıya nasıl alacagını yada dizgin tesirlerine nasıl karşı koyacağını öğretmekten başka birşey değildir
baldır tesirlerine karşı ise aşırı duyarsız olurlar atı sürmek dörtnala kaldırmak yada ayak değiştirmek istediğinizde yapılması gereken at komutu alıncaya kadar hafiften serte doğru ve seri bir şekilde mahmuzlamak örneğin sol yanla dörtnala kaldırcaksınız sağ baldırınızla kolon gerisinden atın karnına biraz dokundunuz komutu aldıysa ne ala olmadı birazdaha sert olmadı birazdaha komutu aldığı anda ise hemen baldır eski yerine gelmeli aksi taktirde at doğru hareketi yapmış olsa bile neye göre yaptığını kendi de anlamadığı için aynı hatayı tekrar edicektir
aslında şunu iyi bilmek lazım binicilik her ne kadar insanın nefsine hoş gelsede eski zamanlarda olduğu gibi atı düşmanın üzerine yaldır yaldır dörtnala sürmek değildir bir sanattır atla insan arasındaki ahengin (armoni) en güzel biçimde ifadesidir bu da tarafların birbirini anlamasına ve güven duymasına bağlıdır yani hissiyat olmadan binicilik olmaz
herkeze kolay gelsin
han
han
"Tay"
Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at Default2

Mesaj tarafından gokhan Salı Şub. 10, 2009 5:51 pm

bizimle paylaştığınız bilgiler için teşekkur ederim.bi kere okudum şimdi sonra bi daha okurum iyi ce anlamak için
gokhan
gokhan
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate Salı Şub. 24, 2009 11:56 pm

Gökhan biniciliğine güvenmiyorsan ve böyle bir atın varsa tek başına böyle bir işe kalkışma.Eğer bişeyler yapacaksan ata sanki tay eğitimi veriyormuşcasına işin en temeline in.Bu konuda genç at eğitiminin safhalarıyla ilgili elimde dökümanlar var.İstersen paylaşabilrim.
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından gokhan Cuma Şub. 27, 2009 2:00 am

haklısın dominate arkadaşım çok tehlikeli bir iş benim boyle bir atım yok.ama sık sık karşılaşabilinecek bir durum olduğu için paylaşmak istedim ve boyle bir konunun eksikliğini hissettiğim için az çok bildiklerimi paylaşmak istedim.eğer sen de paylaşabilirsen çok memnun oluruz.
şimdiden teşekkür ederim
gokhan
gokhan
"Usta At"

Mesaj tarafından mathsisthekey Cuma Ağus. 28, 2009 11:43 am

bizim çok iyi at binen bir seyisimiz var, hipodrom çıkışlı gelen atları üç dört gün kendi haline bırakıyor, binmeden sadece bakımını yapıp, etrafı çevrili alanda tembel tembel dolanmaya bırakıyor,

sonra da sanki bir iki gün de lonj yaptırıyor, hem atın çalışması, hemde atın tepkilerini ölçmek için..

en sonunda da sanki kırk yıllık binek atıymış gibi binip sakin sakin dolanıyor, sanırım gene atı hem alıştırmak, hemde tepkisini ölçmek için,

böyle giderek artan seviylerde yapıyor, ve bir iki hafta içinde acemileri bindiriyor, eğitimlerde kullanıyor, eski kulup atlarından ayırmadan kullanıyor

her seferinde hayretlere düşüyorum Very Happy
mathsisthekey
mathsisthekey
"Usta At"

Mesaj tarafından altuni C.tesi Eyl. 12, 2009 8:00 pm

Arkadaşlar ne kadar önemli şeyler yazmışsınız Dominate arkadaşım bana o elindeki dökümanlardan gönderebilirmisin İnternette iki yer var birisi hobimlemutluyum,uzman tv ama yüzeysel bana yardımcı olursan sevinirim.Şu yazdıklarınınızı bile okumak ne kadar değerli buraya da çok yazalım
altuni
altuni
"Orta Yaşlı At"
Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at Default5

Mesaj tarafından Çölbeyi Ptsi Kas. 02, 2009 9:54 pm

Gükhan bey hiç binilmemiş atları ehilleştirmek konusunda verdiğiniz değerli bilgilerinizden dolay sizlere binlerce teşekür ederim benimde hiç binilmemiş bir atım var islahi için bir kaç aydır oğraşıp duruyorum gerçi ilk baştaki gibi vahşi değilsede tam binilecek durumda da değil inşaallah bu bilgileriniz atı eğitmemde bana ışık olur yardımcı olur çok teşekürler. Cenabi Allah yar ve yardımcınız olsun kendinize iyi bakın
Çölbeyi
Çölbeyi
"Tay"

Mesaj tarafından Çölbeyi Ptsi Kas. 02, 2009 9:57 pm

avtarımda fotoğrafı görülen benim atım
Çölbeyi
Çölbeyi
"Tay"

Mesaj tarafından gökhan Çarş. Ekim 27, 2010 11:38 pm

gokhan bu senin atı serbest dolaştırıyor dediğin kişi monty roberts atlarla konuşan adam derler amerikalı ve gitme şansın varsa eğitim alabilirsin Smile)
bu adam dünyaca ünlü ver ger gördüğün gerçektir:) sayfasını incelemeni tavsiye ederim
gökhan
gökhan
"Yeni Doğmuş Tay"
Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at Default1

Mesaj tarafından gökhan Çarş. Ekim 27, 2010 11:47 pm

çölbeyi benden bir tavsiye Smile uzun zamandır binilmeyen ata nasıl biersin?
ben atın güvnini kazanırım mesela atla yedekte gezerim sonra tımarını yaptığında atla peryodik ilgi sevgi bu onun için bir güvendir herkez kendi tarzında güvenini kazanır sonra gökhan arkadaşımızın dediği gibi lonja alırım 4-5 gün ara vermeden atı zorlamadan kuralınca önemli olan atı korkutmamak ükütmemek ondan sonra rahatca binersin sana güvenirse lonja da gerek kalmaz bel ağrısı yoksa tabiki:)
gökhan
gökhan
"Yeni Doğmuş Tay"
Hiç binilmemiş yada uzun zamandır binilmeyen at Default1

- Similar topics