Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Evliya Çelebi Yolu

Evliya Çelebi Yolu Empty Evliya Çelebi Yolu

Mesaj tarafından gulsum C.tesi Ekim 17, 2009 2:46 pm

Arkadaşlar uzun zamandır at binmeye gidemiyordum. Bugün fırsat buldum ve gideyim dedim. Çiftlikte bir sürprizle karşılaştım. Bir grup turist atlarla yollara koyulmuşlar. Onların hikayesini bana verdikleri tanıtım kağıdından yazayım sizlere:

"1671 yılında Evliya Çelebi İstanbul'dan yola çıktı. Güzergah olarak önce Hersek'ten Kütahya'ya geçti, sonra İzmir'e doğru Afyon, Uşak, Gediz ve Simav'dan geçti. Acelesi yoktu. Seyahatname'sinde yer verdiği birçok köy ve kasabayı ziyaret ederek yoluna devam etti. Şimdi de Evliya Çelebi'nin nal izlerini takip etmek üzere, aralarında profesörler, yazarlar, sanatçılar, ve at binen uluslararası bir ekip, at üzerinde, Seyahatname'deki güzergahı araştırmak ve uğrak yerlerindeki yenilikleri keşfetmek üzere yola koyuluyorlar."

İşte arkadaşlar, bu sebeple bu ekip Afyon'a uğramış ve ne şanslıyım ki ben bugün gitmeye karar verdim çiftliğe ve onlar da yarın ayrılıyorlarmış. Atlarını bizim çiftlikte dinlendiriyorlarmış.

Evliya Çelebi Yolu Grnt029

İzmir'e kadar gideceklermiş hem de sadece at üstünde. Yanlarında küçük bir de kamyonet var, atların yemleri, kendi yiyecekleri eşyaları vs herşeyi onun içine koyup çıkmışlar yola.

Çok etkilendim. Üstelik bana bir de hediye verdiler. Evliya Çelebi Yolu Icon_biggrin

Evliya Çelebi Yolu Grnt035x

Bizim yapamadığımızı onlar yapıyorlar. Çok etkilendim çok... Kafilenin diğer üyeleri Afyon'un meşhur kaplıcalarına yüzmeye gitmişler. Orada bir tek bu arkadaş kalmış. Ayağını sakatlamış maalesef. Bunda da varmış bi hayır. Ben tanışmış konuşmuş oldum. Çok cana yakın bir insan, hele de Türkçe konuşma çabalarıyla çok sevimliydi. Evliya Çelebi Yolu Icon_biggrin

Evliya Çelebi Yolu Grnt031g

Babam da çat pat ingilizcesi ile konuşmaktan geri kalmadı . Evliya Çelebi Yolu Icon_biggrin Muhabbetimiz iyiydi anlayacağınız.

Evliya Çelebi Yolu Grnt033

Böyle birşeyin varlığından bile haberim olmayacaktı eğer gitmeseydim. Bugün kendimi çok şanslı hissettim. Evliya Çelebi Yolu Icon_biggrin

Çiftlikteki hocam gelecek yaz bizim de böyle bir gezi düzenleyeceğimizi söyledi. Şimdiden çok heyecanlandım....

Konu hakkında bilgi için: http://www.sabanciuniv.edu/ssbf/evliyacelebi/tr/
gulsum
"Usta At"
Evliya Çelebi Yolu Default6