Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATLARI TANIYALIM

+8
dominate
ender9
poyraz80
MtKrc
seyis
cosmic
Admin
es_gam_ze
12 posters

2 sayfadaki 2 sayfası Önceki  1, 2

ATLARI TANIYALIM - Sayfa 2 Empty Geri: ATLARI TANIYALIM

Mesaj tarafından seyis Perş. Ekim 02, 2008 8:29 pm

atlarla ilgili bir belgesel ya da programda duymuştum şu kelimeyi '' KÖSNEMEK'' kızışmak,azmak(cinsel bakımdan) anlamında kullanılmıştı kısraklar için. sadece kısraklar için mi kullanılıyor yoksa aygırlar için de kullanılıyor mu bilmiyorum. bu arada bu kelimeden türemiş kelimeler var. KÖSNÜL,KÖSNEK,KÖSNÜK gibi .hepsi de azmış anlamına geliyor. google'da bu kelimelerle tektek arama yaparsanız yanına bir de SOZLUK kelimesini ekleyip; ekşi sözlük gibi bir sürü ilginç sözlükle karşılaşabilirsiniz.
seyis
seyis
"Usta At"
ATLARI TANIYALIM - Sayfa 2 Default6

Mesaj tarafından dominate Ptsi Ekim 06, 2008 6:13 pm

Bu konu çok uzadı.Bence bu kadar bilgi yeterli
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından seyis Salı Ekim 07, 2008 10:24 am

dominate demiş ki:Bu konu çok uzadı.Bence bu kadar bilgi yeterli
__________________________________________________ baaş üstüne silent
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından ender9 Salı Ekim 07, 2008 11:01 am

Konuyu degistiriyorum Smile Atlarla ilgili gozlenmis bir durum:

1. Bir at bir istikamete dogru giderken defalarca gordugu objeden ters istikamete dogru giderken ilk gordugunde sanki o objeyi ilk defa gormus gibi urkebiliyor
2. Bir at devamli olarak arka sag ayaklarinin uzerinde donmeye alistirildiginda sola dogru donmek onun icin ogrenilmesi gereken yeni bir yetenek oluyor (saga dogru donmeyi ogrendi diye otomatikman sola da donemiyor)
Sonuc: atlarin egitiminde ve arazide tehlikelere alistirilmasinda iki tarafin da esit derecede egitililmesine dikkat edilmesi gerekiyor.
ender9
ender9
"Orta Yaşlı At"
ATLARI TANIYALIM - Sayfa 2 Default5

Mesaj tarafından gulsum Çarş. Ekim 08, 2008 12:49 am

Atlarla ve atçılıkla ilgili çok bilgim yok, bu yüzden merak oluştu. Yeni yeni tanımaya başlıyorum ve forumda verilen bilgiler çok hoşuma gidiyor. Belki sizin kadar bilgili olamam okuyarak ama en azından öğrenmek güzel.

Atların hafızasının güçlü olduğu söylenmiş. Babam da araba kullanırken "baba yanlış yola girdin galiba" gibi tepkilerde bulunduğumuzda bize hep "ben at gibi şoförüm beee, yanlış yola girmem" der. Yerinde kullanıyormuş sözü, atların hafızasından bilgisi varmış demek ki. Very Happy
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından ozzuuum C.tesi Şub. 28, 2009 12:56 am

Atlar kusamaz.(mide kaslarının kravat tarzında shinkter oluşumdan dolayı)
Atların dişleri uzar ve 6 ayda bir törpülenir.

Bende bir kaç düzeltme yapayım ayağımın tozuyla Very Happy:D

kravat değil papyon tarzında olacak ve dişleri uzadığı için değil çiğneme şekillerinden dolayı törpülenir. atlar bizim gibi çiğnemezler. Yukarı-aşağı yerine yanlara doğru çene hareketi yaparlar. Ve hep tek yönlüdür. Bu yüzden de dişlerin bir tarafı aşınırken diğer tarafı aşınmadığı için dikine bir çaprazlık söz konusu olur. Bu nedenle de sağlıklı çiğneyemedikleri için hazım problemi ortaya çıkar. Bunları ortadan kaldırmak için törpülenir dişler..

Ha bir de ekleme yapayım: Kendileri çok kıskançtırlar. Eğer bir kaç boksun olduğu yerde atlardan birini severseniz ve diğer at bunu görürde onu sevmeden giderseniz huysuzlanır bol bol kişnerler dikkat çekmek için "benide sev benide" dercesine Very Happy:D:D;)Wink
ozzuuum
ozzuuum
"Genç At"
ATLARI TANIYALIM - Sayfa 2 Default3

Mesaj tarafından cosmic C.tesi Şub. 28, 2009 6:58 pm

ewet kesinlikle kıskançlar:D bnde yaşıyodum bu durumu sıkça bu yüzden ayrım yapmadan hepisinin yanına gidip ayrı ayrı sewiyorum yoksa başlıyolar tak tak ayakları yere wurmaya=)
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate Cuma Mart 13, 2009 11:36 pm

Şöyleki bir tavlada birden çok pansiyoner at varsa ve siz sadece kendi atınızla ilgileniyorsanız kıskançlık durumu ortaya çıkmaz.At ilgi alakayı kendi binicisinden bekliyor.Ama yan yana boxda iki atınız varsa ve birine alaka gösteriyorsanız diğeri çıldırıyor.Bunun için atların sizi görmeme si lazım.Tabi seside duymaması gerekiyor
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic C.tesi Mart 14, 2009 12:38 am

bnm kendi atım olmadığı için hepsi bnm atım sayılır o yüzden hepsi ilgi alaka bekliyo=) tabi bide tawlada da değil boxları hepsi açık bi alana baktığı için..
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Ptsi Mart 16, 2009 9:25 pm

Benim de amcamların kendi atları var. ( 1 at) Yengen her yem vermeye girdiğinde hemen "kızım benim nasılsın bakalım" falan diye ilgi gösterirmiş girer girmez. Birgün atın yanına girince kedi gelmiş önüne, yengem de at yerine ilk önce atı sevmeye başlamış. At da kişnemiş ve tepinmiş. Ondan sonra bir daha bu hatayı yapmamış yengem. Very Happy
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından seyis Çarş. Mart 18, 2009 11:17 pm

gulsum demiş ki:Benim de amcamların kendi atları var. ( 1 at) Yengen her yem vermeye girdiğinde hemen "kızım benim nasılsın bakalım" falan diye ilgi gösterirmiş girer girmez. Birgün atın yanına girince kedi gelmiş önüne, yengem de at yerine ilk önce atı sevmeye başlamış. At da kişnemiş ve tepinmiş. Ondan sonra bir daha bu hatayı yapmamış yengem. Very Happy
kediyi Exclamation
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından şahin_bey Perş. Mart 19, 2009 2:28 pm

gulsum demiş ki:Atlarla ve atçılıkla ilgili çok bilgim yok, bu yüzden merak oluştu. Yeni yeni tanımaya başlıyorum ve forumda verilen bilgiler çok hoşuma gidiyor. Belki sizin kadar bilgili olamam okuyarak ama en azından öğrenmek güzel.

Atların hafızasının güçlü olduğu söylenmiş. Babam da araba kullanırken "baba yanlış yola girdin galiba" gibi tepkilerde bulunduğumuzda bize hep "ben at gibi şoförüm beee, yanlış yola girmem" der. Yerinde kullanıyormuş sözü, atların hafızasından bilgisi varmış demek ki. Very Happy
Atların yön bulma kabiliyetleride iyidir.Dedem anlatmıştı dedemi 13-14 yaşlarında atla bi köyden bi köye tek başına yollamışlar tam kışın en şiddetli zamanı dedem yoldayken kar birden bastırmış fırtına çıkmış 5 metre ilerisini göremez olmuş elleri üşümüş dizginleri tutamaz olmuş üzerinde battaniye varmış dedem dizgini eyere sabitlemiş battaniyenin içine gömülmüş at dedemi almış gideceği yere götürmüş.bence babanız orda atın hafızası deil yön bulmada kabiliyetinden bahsetmiş
şahin_bey
şahin_bey
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate Perş. Mart 19, 2009 11:09 pm

Ayrıcada çok kinci hayvanlardır.Kendisine yapılan kötü muameleyi asla unutmaz ve boşluğuna getirdimi onu sizden çıkarız.Burada kötü muameleden kasıt eğitim esnasında verilen cezalar değil.
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Perş. Mart 19, 2009 11:29 pm

seyis demiş ki:
gulsum demiş ki:Benim de amcamların kendi atları var. ( 1 at) Yengen her yem vermeye girdiğinde hemen "kızım benim nasılsın bakalım" falan diye ilgi gösterirmiş girer girmez. Birgün atın yanına girince kedi gelmiş önüne, yengem de at yerine ilk önce atı sevmeye başlamış. At da kişnemiş ve tepinmiş. Ondan sonra bir daha bu hatayı yapmamış yengem. Very Happy
kediyi Exclamation

Evet at yerine ilk önce kediyi sevmiş!
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Perş. Mart 19, 2009 11:31 pm

şahin_bey demiş ki:
Atların yön bulma kabiliyetleride iyidir.Dedem anlatmıştı dedemi 13-14 yaşlarında atla bi köyden bi köye tek başına yollamışlar tam kışın en şiddetli zamanı dedem yoldayken kar birden bastırmış fırtına çıkmış 5 metre ilerisini göremez olmuş elleri üşümüş dizginleri tutamaz olmuş üzerinde battaniye varmış dedem dizgini eyere sabitlemiş battaniyenin içine gömülmüş at dedemi almış gideceği yere götürmüş.bence babanız orda atın hafızası deil yön bulmada kabiliyetinden bahsetmiş

Doğru, yön bulma kabiliyetiyle ilgili, çünkü babam hiç gitmediği yerleri bile bulabileceğini iddia eder! Very Happy
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından sedakurt Cuma Mayıs 22, 2009 11:36 pm

Henüz ilkokula gitmiyordum annemin köyüne gitmiştik ben annemden gizli komşunun atlarını gezdirmeye götürüyordum, daha önce hiç gitmediğim bir köy haliyle kayboldum (yaşımıda göz önünde bulundurursak) atın boynunda ince bir halat vardı onu tuttum ne yapacağımı düşünürken at suyunu içip yürümeye başladı bende onu takip ettim. kendi kendine evine gitti ,bende tabi. ben buna güvenerek orada olduğumuz her gün atı çıkardım gezdik gezdik eve döndük tekrar (götüren ben dönüşü bulan at Smile ) bu arada annemden yediğim dayakları konumuzla alakalı değil diye yazmıyorum Very Happy yani kesinlikle yön bulma kabiliyetleri yüksek
sedakurt
sedakurt
"Usta At"

2 sayfadaki 2 sayfası Önceki  1, 2