Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Acemi Binicilere Tavsiyeler!

+13
Tarık
tan
sedakurt
şahin_bey
poyraz80
gokhan
ender9
dominate
Atmax
Admin
seyis
cosmic
gulsum
17 posters

1 sayfadaki 5 sayfası 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Acemi Binicilere Tavsiyeler! Empty Acemi Binicilere Tavsiyeler!

Mesaj tarafından gulsum Paz Ekim 19, 2008 7:31 pm

Arkadaşlar forumumuz kaç günlerdir sahipsiz kaldı, nerelerdesiniz? Haydi biraz canlanın da şu acemi binici arkadaşınıza biraz tavsiyelerde bulunun. Embarassed Binicilikle ilgili tecrübelerinizden, düşüncelerinizden faydalanmak istiyorum. Belki bana yardım etmek isteyen çıkar! Mesela sizler ilk başladığınızda ne kadar zamanda ne kadar yol katettiniz? Başlangıçta çektiğiniz zorluklar ve şimdikiler neler? vs vs... haydiii...
gulsum
"Usta At"
Acemi Binicilere Tavsiyeler! Default6

Acemi Binicilere Tavsiyeler! Empty Geri: Acemi Binicilere Tavsiyeler!

Mesaj tarafından cosmic Paz Ekim 19, 2008 8:32 pm

mesela bn kalalabalık manejde binmekten korkuyodum we manej yolundan da hiç çıkmıyodum ilk zamanlar ama sonra büyük yalnş yaptığımı farkettim.manej yolundan çıkmadığım için biara ata yön wermekte çok zorlandım daire fln çizemiodum binerken,istediğim yerden tempomu düşürmeden dönemiyodum ama neyseki kısa sürdü bu durum şimdi bu konuda hiç problemim yok.. bi de uzun olmamakla birlikte ara ara üzengisiz adi süratli çalışabilirsin çok faydalı olur..
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Paz Ekim 19, 2008 8:47 pm

Ben de başka atlarla karşılaştığımda korkuyorum nedense, sanki at sinirlenecekmiş de ani hareketler yapacakmış da beni de üzerinden atacakmış gibi geliyor! Very Happy Tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim cosmic, ismini bilmiyorum. Sanki üzengisiz adi sürat yapamazmışım gibi hissediyorum, hiç denemedim.
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic Paz Ekim 19, 2008 9:03 pm

ilk zmnlar eyere tutunmakta brz güçlük çekersin düşecek gbi olursun ama inanılmaz faydalı olur(enazndan bnm için öyle) bir kaç turdan fazlası kabus gbi olsada sonrasında bacaklarının nası gewşediğini we oturup-kalkmalarının nası akıcılaşacağını görürsün..Ama en önemlisi korkmamak we tabi akabinde korkundan ötürü atı da huzursuz etmemek..
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından seyis Paz Ekim 19, 2008 10:46 pm

tabii üzengisiz oturmak kızlar için kolay ama erkekler için Laughing bu arada nil nerde bilen varsa yazsın? endişelenmeye başladım.
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic Ptsi Ekim 20, 2008 3:38 pm

aynen walla..sahipsiz kaldık:D:p
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Salı Ekim 21, 2008 6:50 pm

cosmic demiş ki:ilk zmnlar eyere tutunmakta brz güçlük çekersin düşecek gbi olursun ama inanılmaz faydalı olur(enazndan bnm için öyle) bir kaç turdan fazlası kabus gbi olsada sonrasında bacaklarının nası gewşediğini we oturup-kalkmalarının nası akıcılaşacağını görürsün..Ama en önemlisi korkmamak we tabi akabinde korkundan ötürü atı da huzursuz etmemek..

Denemeye çalışacağım bakalım nasıl olacak!

Seyis, senin var mı tavsiyelerin? + Faydalı olabilecek tecrübelerin?

Bizden başka kimse kalmadı mıııı???
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından Admin Salı Ekim 21, 2008 7:53 pm

arkadaşlar ben buradayım:) işin komiği, bu süre zarfında ani bir kararla halkla ilişkilerci olmak için gittiğim Bodrum Turgutreis Country Ranch'te binicilik eğitmeni oluverdim Very Happy hayat işte... işimi çok sevdim büyük keyif alıyorum, artık bodruma gelirseniz beklerim...
Admin
Admin

Mesaj tarafından gulsum Salı Ekim 21, 2008 8:12 pm

Bu harika... Merak ettiğimiz kadar varmış demek ki! Smile Tebrikler sevgili adminim... cheers
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından Admin Çarş. Ekim 22, 2008 12:02 am

çoooooooooooooook teşekkür ederim gülsüm!!! Very Happy
Admin
Admin

Mesaj tarafından gulsum Çarş. Ekim 22, 2008 6:05 pm

Bodrum'a gelirsem kesin uğruyorum! Very Happy Admincimmm, bi eğitmen olarak senin tavsiyelerin neler acemi binicilere? (bu ben oluyorum) Embarassed
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic Cuma Ekim 24, 2008 8:25 pm

inanılmaz sewindim nil ya!!! hatta we hatta bnm için de bi umut oldu bu belki bn de senn gbi yrn öbür gün böyle bi işin içinde bulurum kendimi de hayatımı bölesine acımasız bi at hastalığıyla geçirmemiş olurum:D
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından Atmax C.tesi Ekim 25, 2008 2:46 am

Hayırlı olsun Nil.
Başarılar diliyorum.
s.s
Atmax
Atmax
"Yetişen At"
Acemi Binicilere Tavsiyeler! Default4

Mesaj tarafından dominate C.tesi Ekim 25, 2008 4:43 pm

ne bodrum turgutreismi kesin gelirim yanına.Çok sevindim doğrusu senin adına.Umarım herşey yolunda gider.Yeni işinde başarılar NİL...
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate C.tesi Ekim 25, 2008 4:57 pm

Gülsüm sana gelince.Binicilik hastalığına malesef sende yakalıanmışsın.Artık kurtuluşun yok.Bir acemi binici olarak sana tavsiyelerim;öncelikle içindeki o korkuyu yenmelisin.Yoksa bu sporda asla başarılı olamazsın.İkincisi işe bu dalda iyi eğitim veren bir antrenörle çalışarak başla.Kendi atın veya öğretmen bir at ne olursa olsun ilk zamanlarda devamlı aynı ata bin.Kendini geliştirdiğin zamanlarda ise sürekli başka atlara bin ki tecrüben artsın.Dizginleri ilk bir iki ay kullanma.Onun yerine "monkey strip" (türkçesi ne anlamda kullanılıyor bilmiyorum) denilen eyerin ön tarafına takılan bir deri parçasını tutarak ata bin.Büstünün durumuna , ayakların ve baldırın konumuna ,ellerini tutuşuna ve topuklarına basmak gibi temel oturuş özelliklerine dikkat etki ileride oturuşunda kalıcı yanlışlıklar kalmasın.İlk 2 hafta kadar lonj (çılbır) çalışmasıyla ata bin.Atının bakımını sen yap ki onunla iletişim içirisinde ol.Daha sonra atın temposunu yakalamayı öğrendikten sonra manej yolunda çalışmaya başla.Atın huysuzsa yardımcı malzeme kullanmayı ihmal etme.Atında bel ağrısı olup olmadığını günlük kontrol et.Yukarıda da belirtildiği gibi üzengisiz süratli ve adi süratli oturuşun için çok önemli.Bunların yanında aslında en önemlisi ufacık bir ağrı yada rahatsızlıkta pes etme(Buna attan düşme de dahil)Daha sonralarda sırık çalışmaları yap.Bu senin at üzerinde dengeni sağlamanda ve atı yardımların çerçevesinde bir yöne yönlendirmende yardımcı olacaktır.İlk bir ay dörtnal yapmaktan uzak dur.İlk zamanlar böyle işte.... Dah ilerleyen zamanlarda sende biraz kendini geliştirdiğinde yine yardımcı olurum.Sana iyi binişler bol düşüşler...
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Paz Ekim 26, 2008 9:18 pm

Haklısın dominate, bu bi bağımlılık, acayip bi' tutku.

Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Eğer "monkey strip"in ne olduğunu doğru anladıysam, ilk süratli çalışmalarımda bikaç kez kullanmıştım. Çünkü siz de bilirsiniz acemilikte atla uyum problemi çok fazla yaşanıyo. Bu uyumu sağlayamadığım için hep o dediğin şeyden yardım alıyordum. Bu arada "sırık çalışması" nedir?

Korku meselesine gelince ilk bindiğimde çok korku vardı, sanki durduk yere üzerinden atıverecek sanıyordum. Şimdi çok rahat hissediyorum. Henüz ata tam anlamıyla hakim olamasm da yine de korkmuyorum.

Bir de hocam "dizginleri kısa tut" diye sürekli uyarıyor beni ama bi süre sonra çok gevşeiyor, uzuyor ve bazen elimden kaçıyor. Ondan sonra da at beni dinlemiyor. Sizde de olmuş muydu, yoksa sadece bende mi oluyor?

Peki sizce atı neden kamçı yardımı olmadan süratliye geçiremiyorum?
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic Paz Ekim 26, 2008 9:34 pm

bnce kamçıya güwenme.mesela bn mahmuz weya kamçı kullanmıyorum, sewmiyorum.ilk zamanlar zorlanmadım mı ewet zorlandım ama bi yerden sonra baldırların we atla uyumn geliştkten sonra hiç ihtiyaç duymuyosun, değil süratliye dörtnala da kaldırırsın.Mesela bnde senn gbiydm kamçısız weya mahmuzsuz dörtnala kaldıramıyodum ama bikaç denemeden sonra baldır yardımıyla gayet kolay yapabildiimi anladım.Bnce kamçısız süratliye geçememen büyük bi sorun kamçıyı bırakıp aynı işi baldırlarınla yapmaya çalşmalısın tabi ses yardımı da kullanabilirsn...
Bir de dizgin tutuş şekliyle nkdr anlatabilirim bilmiorum ama baş parmaklarınla iyice basarsan gewşeme durumu olmaz.bu konuyla ilgili internette de araştrma yapablirsn hocandan da detaylı bilgi alabilrsin şekil olarak görme açısından..
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Paz Ekim 26, 2008 10:52 pm

Bu hafta kamçı kullanmadan yapmaya çalışacağım, böyle giderse alışkanlık yapar, hiç hakim olamam ata...

Dizgin konusunda hocam herşeyi gösteriyor ama bende bi gevşeklik oluyor sanırım, bunu henüz çözemedim. Elimden geleni yapacağım.

Teşekkür ederim cosmic... Very Happy
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Ptsi Ekim 27, 2008 9:51 pm

Bugün dizgin sorunu çözdüm sanırım. Baş parmak dedin ya cosmic, faydası oldu teşekkürler. Hocam da baya uzun bi süre gösterdi. Hiç kaymadı elimden, baya mutlu oldum. Very Happy Ve neden kamçı kullanmadan hareket etmediğini de bugün çözdük. Benim bacaklarım kısa, at benim baldırlarımı ve ayaklarımı hissetmiyor. Bacaklarım atın karnına değmiyor, zaten üzengide de son deliği kullanıyorum. Razz Kısa olup da bu işi becerebilen birisi var mı burada?
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından cosmic Ptsi Ekim 27, 2008 9:57 pm

walla bn pek uzun sayılmam genelde bnde son deliği kullanıorum. 1.63flnım yani
cosmic
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Salı Ekim 28, 2008 12:43 am

Ama benimki 1.57 Mad Yok mu ben gibi olup da atı harekete geçirebilen???
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından ender9 Salı Ekim 28, 2008 12:29 pm

Gulsum, senin boyun 1,57 peki atin ki. Aslinda ogrendikten sonra atin boyu onemli degil. Cunku benim bindigim 1.75 lik ata 7 yasinda bir cocugun nasil bindigini gordum. Agzim acik kaldi. Atin ustunde oyuncak bebek gibi gozukuyordu ama ati cok iyi kontrol ediyordu. Yine de benim bulundugum gruplarda kisa boylu bayanlarin baslangicta rahat etmesi icin onlara 1,40 civari pony ler yada haflinger ler veriliyor. Bu da bir yontem. Hatta bazilari atlari sevmesine ragmen buyuk atlardan fena halde korktugu icin ozellikle bu ufak atlara binmek istiyorlar.
ender9
ender9
"Orta Yaşlı At"
Acemi Binicilere Tavsiyeler! Default5

Mesaj tarafından gulsum Salı Ekim 28, 2008 1:11 pm

Atın boyu da 1.55 ya da 1.60. Bu verdiğin örneğe göre pek de boyla ilgisi yok sanırım. Benim yeteneğime kalmış bişey, belki de tecrübeyle alakalı. Şimdilik bilemiyorum!!! Sad
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından ender9 Salı Ekim 28, 2008 1:53 pm

Gulsum, haklisin bu durumda konunun boy ile pek alakasi yok. Ancak yetenekle de alakasi yok. Yetenek dedigin cok daha sonralari devreye giren bir faktor. Konu tamamen teknik gozukuyor. Oncelikle gerekli teorik bilgiye sahip isen baldir yardimi harekete geciremediginde kirbaci kullanmadan once temel noktalari tek tek kontrol et.
- Uzengi kayisi boyu dogru mu? Kisa ise dizler onde kalir, baldir yardimin etkisiz olur.
- Farkinda olmadan oturus pozisyonunu bozuyor olabilir misin? Topun yukarida ise kararsiz baldir etkisi ati huylandirir, yada baldir etkisini farkinda olmadan kolon kayisinin ustunden veriyor olabilirsin.
- Harekete baslarken agirlik yardimini duzgun kullaniyor musun? Ilk harekete gecirirken belini gererek uyluklarinla eyeri ileri sevketmen lazim. Bunu baldir yardimi ile ayni anda yapmalisin
- Dizgin temasinda sorun var mi? Farkindan olmadan dizginleri cekiyor olabilirsin. Yani ayni anda hem gaza hem frene basiyor olabilirsin.
Butun bu noktalari adim adim sorgulanman lazim. Boylece yanlis olani bulabilirsin. Tabii bunun disinda at yasli harekette isteksiz ise acemi biniciye karsi art niyetli bir davranis sergileyebilir. Bu durumda da kirbac yardimini yine bilincli kullanmaya calis. Yani baldir , agirlik ve dizgin yardimlarini tam uyguladiginda sonuc alamadiginda kirbaci yine bu yardimlari kullanirken devreye sok. Sonuc aldiginda bir daha ki sefere yine kirbacsiz dene. Sonuc alamazsan yine kirbac. At sorunlu degilse sonunda bir uzlasmaya varirsiniz Smile
ender9
ender9
"Orta Yaşlı At"
Acemi Binicilere Tavsiyeler! Default5

Mesaj tarafından dominate Salı Ekim 28, 2008 4:44 pm

Gülsüm biz ne desk boş , sorunlarını kendin çözeceksin.Tabi bu biraz zaman alacak.Şimdiden kolay gelsin..
dominate
dominate
"Usta At"

1 sayfadaki 5 sayfası 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki