Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Engel atlama(show jumping)

+8
dragonrose
atkoLik__bLairr
theaga
seyis
t.e.d
yagız
dominate
Admin
12 posters

Engel atlama(show jumping) Empty Engel atlama(show jumping)

Mesaj tarafından Admin C.tesi Şub. 10, 2007 8:31 pm

ülkemizdeki en yaygın biniş tarzı ile ilgili her şey burada konuşulacak.
Admin
Admin

Engel atlama(show jumping) Empty Geri: Engel atlama(show jumping)

Mesaj tarafından dominate Salı Şub. 13, 2007 1:17 am

YA engel atlamada olmasaydı binicilikten bu denli zevk alınabilirmiydi.Bence işim en eğlenceli yanı engel atlama

En son tarafından Çarş. Şub. 28, 2007 1:37 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
dominate
dominate
"Usta At"
Engel atlama(show jumping) Default6

Mesaj tarafından Admin Salı Şub. 13, 2007 11:03 am

güzel at oldu mu atlaması keyifli, ama saldıran yada red yapan at olunca ben çileden çıkıyorum. iş zevk almaktan çıkıp korkuya dönüşüyor: "acaba bu sefer de duracak mı? acaba aniden yana kaçınca düşecek miyim? acaba düşünce sakatlanacak mıyım?" v.b...

nasıl yenerim bu korkuyu bilemiyorum. yoksa elbette çok eğlenceli, hele parkur yapmak, oyun oynamak gibi!!!
Admin
Admin

Engel atlama(show jumping) Empty super ya

Mesaj tarafından yagız Çarş. Şub. 14, 2007 10:59 am

ben daha engel atlamıyorum ama bugun derste hafif yukseltilmiş olan
kavelotalardan (dogru mu oldu bu kelime) atım geçmek yarine atlamayı
seçmiş. uzerindeyken hissettiklerimi yazmak istiyorum : vay be bu hiç
diger gecislere benzemedi cok guzeldi, sanki uzerinden süzülerek gectik
sonra yuzumde beliren kocaman bir gulumseme.

ardından hocamın yorumu: aslında bu yukseklıkten yuruyerek gecer atlar
ama bu sefer atlamayı tercıh etmıs beraber guzel atladınız.

aaa demek atladı kesınlıkle cok guzeldi. cok az bir yukseklik de olsa
cok mutlu ediciydi. neyse galiba cok konustum. daha cok yeni bir olay
1bucuk saat oldu da.....
yagız
"Tay"
Engel atlama(show jumping) Default2

Mesaj tarafından Admin Perş. Şub. 15, 2007 7:39 pm

yagız çok sevindim yanlışlıkla da olsa atlayıp mutlu olduğuna:)

bu arada evet doğru yazmışsın, cavaletto ingilizcesidir, ama bizde kimileri kavaleto der kimileri sırık der. bence de sırık daha güzel en azından türkçe.hatta "sırıklar" da diyebilirsin ki bu daa havalı oluyo:D
Admin
Admin

Mesaj tarafından dominate Ptsi Şub. 19, 2007 10:41 pm

herşey iyi güzel hoşta.İkinizinde atladığı küçük bir ayrım var oda sırıkla kavaletonun aynı şey olmadığı.Sırık bildiğimiz maniler üzerinede konan yuvarlak 3,5m - 4 m boyunda bir tahta parçası.Fakat kavaleto bir sırığın iki yanındada X şeklinde tahtalar bulunan ve yere koyulduğunda yerden 25-50 cm arası yükseklite bulunan bir çalışma engelidir.
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate Ptsi Şub. 19, 2007 11:32 pm

ENGEL ATLAMA

At binişi esnasında gerçek bir uçma hissi vardır fakat hiçbir his engel atlamadaki kadar keyif verici değildir. Parkurdaki engeller bir izleyici için kolay görünebilir fakat binici için güçle değil bilgiyle kazanabilecek bir akıl oyunudur.
Engel atlama başka hiçbir sporda bulamayacağınız kadar değişik katılımcıları bir araya getirir. Ortak nokta sadece atları sevmekle değil aynı zamanda mükemmel derecede ata binme tutkusu, meydan okuma hevesi ve mümkün olduğu kadar heyecanın yaşanmasıdır.

Engel atlama sanat ve bilimden oluşur. Bilimsel anlayışın merkezinde yerçekimi ile kalkış açısı ve adımların uzunluğunu ile çıkış noktasını hesaplama yatar. Sizin müsabakalara girmenizdeki tarz ve stildeki sanat ,atınızla olan uyumunuz ive arkadaşlığınız ilerledikçe de bu sporda sizi en üst noktaya getirecektir.

Bir engel için doğru kalkış noktasını bulmak, sadece atı tam kontrol etmekte değil, mesafeyi ayarlayarakta olur. En iyi biniciler arzulanan kalkış noktasının 30cm. civarında olduğunu bilirken, acemi biniciler ise bu noktayı 1m. civarında oluşurr. Bu yeteneğin doğuştan bir hediye olduğu söylenir fakat, gerçekte bazı şeyler sonradan da öğrenilebilir. Tabi bu da doğru bir temel eğitimle olur. Eğer siz çalışmalarda adım uzunluğunu ve doğru kalkış noktasını otomatik olarak kavrayabilirseniz mesafe ayarlama yeteneğinizi de geliştirebilirsiniz. Binicinin en önce geliştirmesi gereken şey, zaman aleyhine olduğundan dolayı, parkuru en kısa zamanda bitirmek için gerekli metodu bulmasıdır
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate Ptsi Şub. 19, 2007 11:43 pm

Ya yazılarımın içine resim ekleyemiyorum.Bunun bi nedeni varmı yoksa ben mi beceremiyorum.Bu konuda bi yardım etsene dilek.Resimsin yazılar çok yalın kalıyo ve vurgu azalıyor
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından Admin Salı Şub. 20, 2007 11:35 am

bilgiler için sağol, kavaleto olarak dediğin bi derece doğru fakat yurtdışında yerde duran sırıklara da "cavaletto" deniyor. ben de türkçesi olarak hemen hepsine sırık denmesinden yanayım, ama dedğin gibi, ayrımı belirtmek de iyi olabilir.

bu arada benim adım dilek değil:)

fotoğraf eklemek için, önce bir url resim ekleyen siteye kaydolman gerek. bunlar bedava, sadece adını kaydettirip sonra fotonu oraya ekleyip, oradaki URL adresini buradaki "insert an image"taginin içine yerleştireceksin.

bütün forumlarda böyle maalesef, keşke bi tıkla demekle eklenseydi:) ama öğrenince kolay geliyor.
Admin
Admin

Mesaj tarafından yagız Çarş. Şub. 28, 2007 10:58 am

herkese merhaba......

bugun derste engel atlama calıstık cok superdi. yani olay cok guzeldi
yoksa ben atlayamadım. bi de atlayabilseydm degmeyin keyfime. Mini X
uzerinden atlamaya calısmısım. hemen tecrubeli arkadaslara soru sormak
istiyorum. atımla atladıktan sonra ben atın boynuna sarılacak kadar one
dusuyorum. bu bacaklarımın gucsuz olusundan mı kaynaklanıyor. at
uzerınde degılken evde mesela, yapabılecegim bir hareket var mi
gelistirmek icin. yoksa bunlar at uzerınde mi ogrenilir.
yagız
"Tay"
Engel atlama(show jumping) Default2

Mesaj tarafından Admin Perş. Mart 01, 2007 9:32 pm

yagıza olan sorunun aynısı bana da belli bir yükseklikten sonraki engellerde oluyor. gerçekten nedenini çözemedim. hoca dizlerini sık diyor, kitaplarda esnek bırak, sıkma deniyor. sıkınca üzengileri kaybediyorum, serbest bırakınca da öne devriliyorum.

bi bilen var mı? Smile yoksa bu sadece denge ile mi ilgili bişey?
Admin
Admin

Mesaj tarafından t.e.d Perş. Mart 22, 2007 9:59 am

yha uzengıye basamadğn ıcn ole bı durum oluyor one dusuyorsn bıde gelırken kendını yeterlı gerıye alıomusn oda one yıkılman ıcn bı sebeb sımdı sana gelıncı nılcm senn sorunn barıs bellı ayaklarını asağı basıp dız kapaklarını sık we rahat ol kendını kasarsan ole bı duruma dusersn dız kapaklarını sıktıığın anda doğal olark bacaklarında kapalı oluyor elbette Wink
t.e.d
t.e.d
"Genç At"
Engel atlama(show jumping) Default3

Engel atlama(show jumping) Empty geçen haftaki kupalar

Mesaj tarafından seyis Perş. Ekim 11, 2007 9:30 pm

geçen haftaki cumhurbaşkanlığı ve genelkurmay başkanlığı kupalarını seyrettim.binicilerin ,atların, temsil ettikleri tesislerin adlarını not aldım.bir gün mutlaka parçası olacağım bu camiayı tanımalıyım.yarışmalara katılacağım demiyorum ama bir gün yeterli sermayem olursa mutlaka at yetiştirmek istiyorum.ama yarış atı değil, dresaj atı.cyclops
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından Admin Cuma Ekim 12, 2007 12:08 pm

vallahi seyis, tebrik ederim... ben de pek takip etmiyorum aslında ama etmek lazım. kesinlikle doğru iş yapmışsın, iyi fikir verdin, benim de isim hafızam çok kötüdür ben de yazayım senin gibi:) yaw sorma, ben de türkiyede engel atlamasız binicilik dallarının(atlı dayanıklılık, dresaj, cirit,v.b) daha çok ciddiye alınması için dil döküyorum:tongue: . bak mesela bugün senin de dediğin gibi, bir dresaj atı istesen türkiyede yok. yetiştiren yer de yok. hatta türkiyeye yurtdışından getirilen dresaj atları burada zorla engel atı haline getiriliyor ki bu sosyal bilgiler öğrencisine döve döve fizik öğretmeye benziyor:(
o yüzden ne yap ne et hayallerinin peşinden git derim.sunny
Admin
Admin

Engel atlama(show jumping) Empty müdire hanım

Mesaj tarafından seyis Cuma Ekim 12, 2007 3:11 pm

dresaj'ın yalnız benim hayalim olduğunu sanmıyorum.senin de dresajı çok beğendiğini burda okudum.hatta bunu küçükken bale eğitimi almana bağlamışsın.olabilir ikisi de zerafet işi.bir gün dresaj okulu açarsam,Wink müdiresinin kim olacağını biliyorum.
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından theaga Çarş. Ocak 23, 2008 7:32 pm

dresaj sporumuzun en onemli bolumudurdresajii olmayan binici ve at ilerki yarislarda problem yasarlar. Cok onemli bir konu aslinda turkiyede adam gibi dresaj yapan yok.
theaga
"Yeni Doğmuş Tay"
Engel atlama(show jumping) Default1

Mesaj tarafından dominate Çarş. Şub. 25, 2009 12:49 am

ENGEL ATLAMA EĞİTİMİ

Ön Koşullar

At ve insan birlikteliği çok eski devirlerden beri süregelmektedir. Gerek günlük kullanımda ve gerekse savaşlarda
at insana yüksek hareket yeteneği kazandırmıştır. Bu yüksek hareket yeteneği ile insanlar karşılarına çıkan birçok engeli aşabilmeyi başarmışlardır.

Yunanlı Xenophen MÖ 370 yılında hendeklerden, setlerden, çitlerden atlamak ile ilgili esasları belirten yazılar
yazmıştır. Buna benzer özellikler taşıyan ve savaştaki doğal engellerin atlanmasını açıklayan birçok yazılı ve sözlü söylenti vardır.

Başlangıçta savaş hareketlerine yönelik olarak gelişen bu teknikler, 20nci yüzyılın başlangıcıyla birlikte spor
amacını da içermeye başlamıştır. İlk zamanlar doğal yapıdaki ağır ve sabit engeller üzerinden atlamayı kapsayan anlayış, günümüzde renk ve biçim zenginliğinde sınır tanımayan ve belirli ölçütlere göre yerleştirilen engellerle hazırlanmış her biri bir diğerinden çok farklı özellikler taşıyan parkurlardan oluşan anlayışa dönüşmüştür.

Günümüzdeki engel atlama yarışmalarında atın kondisyonu ve atlama alışkanlığı tek başına bir ölçüt olmaktan çıkmıştır. Engel dizilerinin tür çeşitliliği ve her parkurdaki yerleşim farklılıkları nedeniyle artık atların atlama tekniği, tepki ve dikkat yetenekleri, gidicilik ve yüksek itaat özellikleri daha öncelikli olmuştur. Bu nedenle atların parkur
içerisinde çok çabuk tempo ve yön değişikliklerini becerebilmeleri için, dörtnal ve akıcılık yetenekleri en üst düzeyde olmalıdır. Ayrıca yarışma koşullarının yerine getirilebilmesi için, binicilerin de iyi bir parkur, tempo ve ritim yönlendirmesi yapabilmeleri gerekir. Uygun sıçrama noktalarını kestirebilmek, engel üzerinde ve sonrasında atla birlikte olabilmek de bu konuların içerisinde düşünülmelidir.

Ulaşılması gereken son hedef, zorlukların at ve binici birlikteliği ile uyumlu bir biçimde başarılmasıdır. Dörtnalın hareket akışı ve düzenliliği, uygun tempoda ve yumuşak oluşu ve özellikle zor engeller için doğru sürüş ve biniş teknikleri sürekli önceliklere sahiptir. Akıcı bir hafif oturuş (sportif, anavan oturuş) her zaman gündemde olmalıdır.

Binicinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Bir binicinin yüksek düzey engel atlama eğitimine başlayabilmesi için, çok yönlü temel binicilik eğitimini
(Temel at terbiyesi – Temel engel atlama – Arazi) başarı ile tamamlaması gerekir. Binici çok yönlü temel eğitiminin sonucunda bir yandan atını at terbiyesi (dresaj) kapsamında iyi düzeyde çalıştırmasını ve antrenmana çok yönlü bir biçim vermesini öğrenirken, bir yandan da doğru bir oturuşu, iyi düzeyde yardım uygulayabilme tekniğini,
hissedebilme ve etki edebilme yeteneğini elde etmelidir.

Zor ya da kolay, her düzeydeki engel atlama biniciliğinin cesaret ve güç deneme ile hiç bir ilgisi yoktur. Engel atlama biniciliği tam anlamıyla ve yalnızca, binicilik tekniği, yüksek düzeyde denge, hissetme ve yumuşaklık gerektirir. Hareket akışı hakkında yeteri kadar bilgi, hızlı tepki verebilme yeteneği ve yönetim konusunda kararlılık başarı için temel koşullar olarak düşünülmelidir. Bu koşulların yerde ve engel üzerinde iyi düzeyde yapılabilmesi için binicinin atına iyi düzeyde etki edebilmesi ve bunun için de doğru ve uyumlu bir oturuşa sahip olması gerekir.

Binici iyi bir temel oturuş tekniği yanında, hafif oturuşu da iyi düzeyde becerebilmelidir. Hafif oturuş, yalnızca yüksek tempolarda binişte değil, engel atlama biniciliğinin birçok anında ve birçok biçimde ve özellikle binicinin atın beline yüklenmelerini azaltmak amaçlı kullanılır. Bu teknik hem engel aralarında, hem engele yaklaşırken ve hem de engel üstü ve engel sonrasında kullanılır. At engel üzerindeyken burun ucundan başlayıp boynunu, sırtını ve belini izleyerek art ayak tırnağına kadar uzanan hattı ile bir parabol oluşturmalıdır (baskül). Bu biçimin oluşabilmesi için atın boynunun uzanması gerekir ve alın hattının ileri gitmesi herhangi bir nedenle engellenmemelidir. Bu nedenle binici tüm atlama aşamalarında atın hareketlerine uymalı ve uzanmanın tam anlamıyla gerçekleşebilmesi için, ellerini yeterli ölçüde uzatarak boyun serbestiyetini sağlamalıdır.

Bir atlama atının bir engeli aşabilmesi için, dengeye, engele uygun biçimde yaklaşmaya ve engel sonrasında
uygun biçimde hareketini sürdürebilmeye gereksinimi vardır. Binici uygun mesafeyi belirleyerek, bu mesafeye ve harekete denk tempoyu seçerek ve atını dengeli bir biçimde uygun sıçrama aralığına bastırarak, atını engel üzerinde en iyi biçimde kullanmayı başaracaktır.

Her binicinin, atını en iyi biçimde kullanabilmek için bir atın bedensel ve ruhsal özellikleri hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Çalışmasının her aşamasında atının işbirliği yapmasını sağlayacak her türlü önlemi almalıdır. Birer eğitim aracı olarak ödül ve cezanın etkilerini iyi bilmeli ve doğru bir biçimde uygulamalıdır.

Bir engel atlama binicisinin at terbiyesi (dresaj) ve engel atlama jimnastik çalışmalarının türleri, değerleri ve etkileri hakkında geniş bilgiye sahip olması gerekir. Ancak bunların yardımıyla atını amaca yönelik, sakin ve çevik olarak yetiştirebilir ve böylece gücünü, yumuşaklığını ve itaatini en üst düzeye çıkarabilir ve koruyabilir.

Değişik türde tek engeller, tertipler ve dizi engeller ayrıca parkur kesitleri üzerindeki alıştırmalar atlama binicisinin eğitiminde önemli yere sahiptir. Yüksek ölçülere sahip engellerdeki hareket akışının emniyetli bir biçimde sürebilmesi için, tüm atlama binicileri biniş tekniklerini sürekli geliştirmelidir. Parkur binişi bir engel atlama binicisi için, eğitimin en son hedefidir.

Doğru Bir Hafif (Sportif) Oturuşun Anlamı

Hafif oturuş değişik ölçülerde yüklenme ve boşaltma arasındaki akıcı, uyumlu ve doğal geçişleri içermelidir
( Hafif oturuş temel oturuşun kısa üzengilerle uygulanması biçimindedir. Büst açısının durumu, eyere yakınlığın
ölçüsü ve gerekli yardımların uygulama şiddeti yapılması gerekenlerin zorluk düzeyine, hareketin yönetim gereklerine ve atın bireysel özelliklerine bağlıdır.

Bir atla uyum içerisinde ve dengeli bir biçimde hareket edebilmek için doğru bir hafif oturuş çok önemli değere
sahiptir. Bu bölümde hafif oturuşun önemli ölçütlerini ve oturuş hatalarının etkilerini bir kez daha incelemekte yarar görülmüştür.

Hafif oturuşun doğru uygulanabilmesi için dizlerin ve baldırların yerleri ve durumları oldukça önemlidir. Kalçadan kırılarak öne eğilen büst nedeniyle öne doğru kayan ağırlık, dizler ve baldırların oluşturacağı destek tarafından
karşılanmalıdır. Bu yapılmazsa binici ağırlık merkezini atın ağırlık merkezi ile çakıştıramaz.

Ayak eklemlerinin yumuşak hareketleri (yaylanma), iç tarafları ile atla temas halinde bulunan baldırların
sürücü etkilerinin uygun düzeyde olabilmesini sağlar. Diz ve ayak eklemlerinin esnek bir biçimde yaylanmaları yumuşak bir denge için gerekli koşuldur.

Üzengilerin uygun uzunluğa ayarlanması çok büyük öneme sahiptir. Üzengiler binicinin ağırlık merkezini atın ağırlık merkezi ile çakıştırabilmesini sağlayacak kadar uzun ve atın hareketlerine gerekli serbestiyeti verebilecek kadar kısa olmalıdır.

Binicinin alt kolu ve dizgin tüm hareketlerde bir doğru çizgi oluşturmalıdır. Eller atın boynuna dayandırılmadan, cidagonun üstünde veya yanlarında tutulmalıdır ki, esneklik korunsun ve dayanmadan ötürü bir sertlik oluşmasın. At engele yaklaşırken sıçrama noktasına doğru olan bakış açısını daha iyi bir hale getirmek için başını kaldırdığında, binicinin dirsek açısı ata uymak amacıyla değişikliğe uğratılmalıdır.

Binicinin bakış açısı ve başının duruş yeri binici dengesini çok büyük oranda etkiler. Her binici hareket doğrultusunu önceden kestirebilmeli ve atını bir sonraki göreve (sıradaki engel vb.) hazır hale getirebilmek için uygulaması gereken yardımları zamanında ve doğru saptayabilmelidir.

Binici bakışlarını uygun doğrultuda yönlendirmelidir. Başın tutulduğu yer binicinin ağırlığını uygun biçimde dağıtabilmesi bakımından özellikli öneme sahiptir. Baş, tüm beden ağırlığının dağılımını doğrudan etkiler. Başın duruşunu ayarlayan ilk sıradaki unsur ise, bakış açısıdır. Doğaldır ki, binici gözüyle gördüğü yolda gidebilir.

Hafif oturuş binişi at terbiyesi (dresaj) oturuşuna göre bedenin farklı dayanma yüzeyleri ile yapılır ve farklı
kas topluluklarının çalışmasını gerektirir. Bu nedenle hafif oturuş eğitim sürecinde sürekli çalışılarak, bedenin çevikleşmesi, yumuşaklık ve dayanıklılığın (kondisyon) kazanılması sağlanmalıdır.

Bedenin durumu; sürücü ağırlık, baldır ve ayrıca alıkoyucu dizgin yardımları ile birlikte değerlendirildiğinde, atın
üzerinde büyük etkilere sahiptir. Bu etkiler özellikle hafif oturuş ile dörtnalda yapılacak tempo değişikliklerinde kendisini açıkça belli eder. Karar yükseltmeler için binicinin büst ağırlığını öne doğru aktarması ve bunun için
de binicinin büstünü biraz daha fazla öne eğmesi gerekir. Bu anda oturuş çok az da olsa eyerden uzaklaştırılır ve ileri sürücü yardımlar yalnızca her iki baldırla yapılır. Eller irtibatı yitirmeden atın boyun esnemesine (uzanmasına)
denk olacak kadar ileriye uzatılır.

Yarım alıkomada ise büst yeniden hafifçe geriye alınır. Alt karın kasları at terbiyesi (dresaj) oturuşunda
olduğu gibi gerilerek, kaba etler aşağıya ve ileriye doğru itilir ve kalçalar eyere daha fazla yanaştırılır. Baldırlar atı sabit ve yumuşak ellere doğru sürer.

Yardım etkilerinin uygulanmasındaki birliktelik, doğru bir hareket zamanlaması ve kesin bir bağlantı içerisinde
uygulandığında, binicinin bedeninde bu işlevi yerine getiren tüm bölümlerin en az düzeyde kuvvet harcaması söz konusu olacaktır. Yani binici en az düzeyde yorulacaktır. Kuvvet harcamasının en aza indirgenmesi ve abartılı beden hareketlerinden sakınmak, binicinin atla kaynaşarak bir bütün oluşturmasını sağlayacaktır. Yani binici eyeri değil, atı sürecektir.

Ağırlık, baldır ve dizgin yardımlarının birlikteliğiher zamanzamanlama ve şiddet bağlantısına göre geliştirilmeli ve
uygulanmalıdır. Bunun için binicinin yapması gerekenler şunlardır:

Uyguladığı yardımlar atın hareket akışına uymalı, aykırılık içermemeli, engelleme etkisi yaratmamalıdır

Tek tek her yardım doğru zamanda ve birbiri üzerine oturtularak uygulanmalıdır.

Ata uygun anda ve gerekli hassasiyette etki edebilmek için, binicinin hissetme yeteneği çok üst düzeyde gelişmiş
olmalıdır. Ama ne yazık ki, çok az binici bu yeteneğe doğuştan sahiptir. Bunakarşın binicilerin büyük bölümü çok çalışarak, ayırt etmeyi ve hissederek etki etmeyi öğrenebilirler.

NOT: BİLGİLER BİNİCİLİK REHBERİ ADLI KİTAPTAN ALINTIDIR

dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr Çarş. Mayıs 27, 2009 6:59 pm

bence biniciliğin en güzel dalları.

engel..!![[tabiikii xD]]
dresaj..
arazi...Smile
atkoLik__bLairr
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Mesaj tarafından dragonrose Ptsi Mart 15, 2010 2:32 pm

ben de engel atlamaya yeni başladım çok eğiliyorum engelden geçerken!??! Shocked çok sinir bozucu engele yaklaşınca at bir anda panik oluyorum..
dragonrose
dragonrose
"Yeni Doğmuş Tay"

Mesaj tarafından Dafne Çarş. Mart 17, 2010 5:43 pm

aynı şeyi ben de yaşıyodum.onun en kolay yolu atına güvenmen.onon atlayacapına güvenirsen korkcak bi şey de kalmıyor. Engel atlama(show jumping) Icon_biggrin
Dafne
Dafne
"Usta At"

Mesaj tarafından dragonrose Çarş. Mart 17, 2010 10:52 pm

pff bakıcaz bu ders artık.. saolun Smile))
dragonrose
dragonrose
"Yeni Doğmuş Tay"

Mesaj tarafından atkolik_freedom C.tesi Ağus. 21, 2010 9:26 pm

Engel atlamak gerçekten çok başka bişey Smile Kendimi kaybediyorum engel atladığım zamanlarda. Hele o sırıklar yükseldikçe Smile İşte ya diyorum yaşamak bu ! (:
atkolik_freedom
atkolik_freedom
"Yeni Doğmuş Tay"

Mesaj tarafından ofgunduz Perş. Eyl. 23, 2010 11:02 pm

sportif dört nalda sırtım çok ağrıyor ne nefes nefese kalıyorum. neden acaba?
ofgunduz
ofgunduz
"Yeni Doğmuş Tay"

Mesaj tarafından Browni Ptsi Ekim 04, 2010 3:23 pm

Evet beni de en çok anavan zorluyor. Hocam dengeli ve doğru anavanı tutturuncaya kadar bunun olacağını söylemişti Smile
Browni
Browni
"Usta At"

- Similar topics