Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İlk Ders Neler Yaparsınız

3 posters

İlk Ders Neler Yaparsınız Empty İlk Ders Neler Yaparsınız

Mesaj tarafından Browni Ptsi Ekim 04, 2010 3:37 pm

At binmek, denemek isteyenler için bir seferlik eğlence olabilir. Ama aslında son derece kurallı, uzun süre ders almayı gerektiren bir iş.

At binmek hazırlık istiyor. Bir acemi geldiğinde, attan korkuyorsa önce bu korkuyu atması için ahırda ona ata yaklaşmayı öğretiyorlar. Sonra kapalı manejde lonj denilen şekilde yani öğrenci at üstündeyken eğitmenin atı iple kontrol ettiği pozisyonda, eğitime başlanıyor. Atın bu ağır ağır yürüyüşünün adı "adeta". Bundan sonraki aşamalar süratli ve dörtnala.

Eğitmen kontrolünde manejin içinde geniş halka çizerek ilerleyebiliyor. Zeminde, düşme ihtimaline karşı kum ve çeltik denilen, pirinç kabuklarından oluşan talaşa benzer bir tabaka var. Ama yine de "tog", yani biniş kaskı takmak zorundasınız.

Gelelim nasıl at binildiğine. Eyere oturmak bile, bilmeyen için mesele. Eğitmenlerin sizi her noktada uyarmasına alışsanız iyi edersiniz, bu iş çok zevkli ama zevkini almadan biraz ter dökmeniz şart. Eyere oturdunuz ama öyle kambur durmak olmaz, dik oturun. Bilgisayar başında uzun süre çalışıyorsanız bu uyarıyı benim gibi siz de sık sık duyacaksınız demektir.

Dizlerinizi ata yapıştırmanız, topuklarınızı sürekli yere doğru basmanız, at yürüdükçe inip çıkan belinin üstünde oturmamanız gerekiyor. Yoksa at sizi hacıyatmaz gibi bir sağa sola yatırıyor, engebeli bir yolda amortisörsüz otomobil kullanıyormuş gibi oluyorsunuz. Onunla uyum sağlayarak oturup kalkmalısınız. Evet biraz poponuzu kaldıracaksınız. Uzaktan göründüğü gibi değil, at sizi taşımıyor. Elbette taşır ama istenen bu değil! Atın üstünde oturup kalkarken bacaklarınız ve poponuz öyle bir çalışıyor ki, bu hareketi sürekli yapan bir kadında selülit kalacağını pek sanmıyorum. Gerçekten de at binerken vücudun tüm kasları siz farkında olmadan çalışıyor. Ayrıca acemiler refleks olarak dizginleri gerekenden fazla sıkı tutuyorlar ve tüm kaslarını çok sıkıyorlar. Ben atın beni taşımaktan yorulacağını sanırken, 40 dakikalık dersin ardından attan indiğimde dayak yemişten beter haldeydim.

Ortopedik bir probleminiz varsa, maneje gelmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririm. Ayrıca gitmeye karar veriseniz kilonuzu da düşünmelisiniz. Sizin sağlığınız bir yana, eğitmenler atın sağlığı açısından 100 kilonun üzerinde birini çıkarmaya pek gönüllü değiller.

Çocuklar kimi kulüplerde 4 yaşından itibaren at binebiliyor. At binmek engelli ve problemli çocuklar için bir terapi metodu olarak kullanılıyor. Beş dersin sonunda lonju bırakıp manej içinde büyük tur atmanıza izin veriliyor.

Ayten SERİN (Browni Tarafından Kısaltılmıştır)

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/cuma/7932158.asp
Browni
Browni
"Usta At"
İlk Ders Neler Yaparsınız Default6

İlk Ders Neler Yaparsınız Empty Geri: İlk Ders Neler Yaparsınız

Mesaj tarafından gulsum Perş. Ekim 14, 2010 8:42 pm

Güzel bi paylaşım, teşekkürler. Smile

Aslında bu tip yazılar biraz daha özendirici olsa daha iyi olur. Yani tabi ki at üzerindeki heyecan anlatılamaz yaşanır ama biraz o duygulardan bahsedilen bir yazı yazılsa, daha çok ilgi çeker binicilik.

Mesela bu yazı "At binmek, denemek isteyenler için bir seferlik eğlence olabilir. Ama aslında son derece kurallı, uzun süre ders almayı gerektiren bir iş." diyerek başlamış. İlk okuyuşta, hiç at binmemiş bir insan için itici bir yazı bence. "Amaaaaan ben öyle uzun işlere gelemem... ohoooo sosyete işi bu" gibi yorumlara mahal verebilecek türden bir giriş. "Tam anlamıyla öğrenmek uzun zaman alsa da sadece stres atmak ve boş zamanları değerlendirmek için en iyi seçeneklerden bir tanesidir binicilik. Zaten bir kere denediğinizde, uzun eğitim almayı kendiniz isteyeceksiniz, atlar sizi kendine o kadar bağlayacak" gibi bir başlangıç daha güzel olmaz mı? Embarassed Question
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından Browni Cuma Ekim 15, 2010 5:17 pm

Elbette Gülsüm abla. Ama bu yazıyı ben yazmadım. Bir haber sitesinde gördüm ve buraya kopyaladım. Bu arada yazan kişinin sözlerini değiştiremezdim herhalde. Zaten amacım bu konuyu açmaktı. Gerçi sözlerinden de anlaşılıyor, henüz çok acemi. Fakat denemek isteyenlere bir not: bence en zor ders ilk ders.

Ben de seninle hemfikirim Gülsüm abla. Bu inanılmaz bir şey. Yani bazen bu gerçekten bir spor mu diye düşünüyorum. Sanki bir sanat dalı. Tabii bu acemilik seviyesinden çıkılınca hissediliyor. Atla olan uyum arttıkça insan kendini biraz daha özgür hissediyor. Sanki at bizim düşüncelerimizi sezebiliyormuş gibi. Denemek isteyenlere şiddetle öneriyorum. Yalnız bir küçük yan etkisi var: Bağımlılık yapıyor. Razz
Browni
Browni
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Ptsi Ekim 18, 2010 9:41 pm

En sevdiğim yan etki bu benim! Smile
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından ceddelek68 Çarş. Ekim 09, 2013 9:01 am

benim atım sıtrıyo nası bi önlem almalıyım
ceddelek68
ceddelek68
"Yeni Doğmuş Tay"
İlk Ders Neler Yaparsınız Default1

Mesaj tarafından ceddelek68 Çarş. Ekim 09, 2013 9:02 am

ıstırıyo rütbeliler acil yardım
ala 2 hafta felan oluyo baya büyük yaşını bilmiyorum ama 2 yaşında felan diyolar ıstırıyıoo nabmam lazımm
ceddelek68
ceddelek68
"Yeni Doğmuş Tay"
İlk Ders Neler Yaparsınız Default1