Binicilik ve Atçılık Dünyası Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Atlı Terapinin Engellilere Faydaları

+6
seyis
dominate
gulsum
es_gam_ze
Esin
Admin
10 posters

Atlı Terapinin Engellilere Faydaları Empty Atlı Terapinin Engellilere Faydaları

Mesaj tarafından Admin C.tesi Mayıs 10, 2008 1:33 pm

Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar nelerdir? Atlı terapi engellilere ne tür faydalar sağlar?
Admin
Admin

Atlı Terapinin Engellilere Faydaları Empty Geri: Atlı Terapinin Engellilere Faydaları

Mesaj tarafından Esin Ptsi Mayıs 19, 2008 3:22 pm

biz uluat(uludağ üniversitesi atlı spor topluluğu) olarak kendi çapımızda ufak bi proje gerçekleştirdik bu yıl-'engelsiz yarınlara,dörtnala' diye.. ve hipoterapi uzmanları eşliğinde engelli çocuklarımıza hipodromda at bindirdik. onlar işin bilim teknik kısmını daha iyi biliyolar elbette, biz sadece çocuklarımızın binişlerinde yanlarında olduk, teşvik ettik, heyecanlarını ve gelişimlerini paylaştık ve tabiki bu projeye ön ayak olduk..hatta bu hafta sonu bi yemek organizasyonuyla bu projemizin bitişini kutluycaz emeği geçen herkes ve engelli çocuklarımızla. herkes özellikle de çocuklarımızın anneleri çok mutlu oldular, bazıları ameliyat sonrası binişlere katılmışlardı ve operasyonlarının ardından iyileşmelerinin hızlandığını ,bacaklarının daha güçlü olduğunu söylemiş doktorları. bizler de çok mutlu olduk tabi ki, başlarda böye bi işin altından küçücük bi topluluk olarak kalkabilirmiyiz dedik diye endişelerimiz vardı ama sonuç güzel oldu..atların yardımıyla biz atlara gönül vermiş kişiler engelli vücütlara birazcık sağlık olabilmişsek ne mutlu bize...
Esin
Esin
"Tay"
Atlı Terapinin Engellilere Faydaları Default2

Atlı Terapinin Engellilere Faydaları Empty Geri: Atlı Terapinin Engellilere Faydaları

Mesaj tarafından Admin Ptsi Mayıs 19, 2008 8:10 pm

Çok hoşuma gitti gerçekten, umarım atlı terapi türkiyede de yaygınlaşır. Dediğin gibi faydaları olduğunu duymuştum ama işte efsanedir diyordum, demek ki bir şeyler oluyormuş...
Admin
Admin

Mesaj tarafından es_gam_ze C.tesi Mayıs 31, 2008 12:16 am

evet esincim benzer bir projeye bende katılmıştım ist ebat ta. ve daha sonrasında çalıştığım yerde birebir uyguladım ve gördüm gerçekten çok faydalı. bir çok öğrencimiz vardı.ve aralarında 7 senelikleri bile vardı olumlu cvp almışlardı gelenlerin hepsi.onlarla uğraşmak kesinlikle ayrı bir sabır ve özveri işi.umarım daha çok bu örneklere şahit ve destek oluruz.ben yaptığım araştırmadan elde ettiğim bilgileri paylaşmak böylelikle forumdaki tüm sorulara cvp vermek istedim:)

HİPPOTHERAPHY

Hippotheraphy ,atları bir terapist olarak kulanarak yapılan engelli kişilerde kavrayışa ait fiziksel duygusal , sosyal öğrenmeye ve davranışa ait hedefleri olan bir tedavi şeklidir.

İlk kez M.Ö. 5 yy da Yunanlı askerlere uygulanmıştır daha sonra 19.yy da İngiltere’de uygulanmıştır ama bunlar sürekli tedavi olarak kullanılmamıştır .Bugün İngiltere ‘de ve Avustralya da iki merkezde uygulanan hippotheraphy yöntemi A.B.D de bazı özel kliniklerde deneniyor.

Kas perdesini normalize etmek ,denge reaksiyonlarını geliştirmek ,baş ve gövde kontrolü ,koordinasyon ,sosyal yaşam –arkadaşlık-paylaşım hippotheraphy’nin en belirgin hedeflerindendir .

Bir atın yürüyüşünün çok boyutlu salınma ritmi , hastanın leğen kuşağı(düzelt) ‘ kemiklerine normal insan yürüyüşün iki katı kadar etki etmektedir.

At yardımı tedavi tüm yaşlardaki hastaların psikolojik davranış ve iletişim fonksiyonlarını da etkiler .

Gelişimsel binicilik tedavisi; mesleki terapi,fiziksel terapi ,rehabilitasyon terapisi , konuşma terapisi , özel eğitim ve psikolojiyi kapsar .Gelişimsel terapisi ; hastanın kendisinden uzaklaştığı ata yoğunlaşmasını sağlar böylece hastanın günlük olaylarda kazandığı deneyim utanç ,endişe , izolasyon ve dışlanma gibi duyguları ortadan kaldırır.
es_gam_ze
es_gam_ze
"Usta At"
Atlı Terapinin Engellilere Faydaları Default6

Mesaj tarafından Admin C.tesi Mayıs 31, 2008 8:06 am

Ben bir de uzaktan gördüğüm kadarıyla şöyle bir şey sezdim, genelde toplum tarafından dışlanmış ve sosyal hayatları olmayan bu çocuklar, ata binilen yerde sosyalleşiyor. Bunun nedeni sadece gruplar halinde gelinmesi değil, biraz da atın kişiliği ile onların yaşadığı durumun benzerliği. At konuşmaz. Beden dilini kullanır. Atın onlara "acıma", "dışlama", "kötü gözle bakma", "yargılama" gibi davranışları olmadığı ve onları sürüsüne olduğu gibi kabul ettiği için, bu durum engellileri daha da mutlu ediyor olabilir. Yani insan sürüsünden bulamadıkları mutluluğu ve kabulü at sürüsünde buluyor olabilirler. Bu teorim ne kadar doğrudur bilmiyorum tabii...
Admin
Admin

Mesaj tarafından gulsum Ptsi Ekim 06, 2008 5:32 pm

Ben de ne kadar doğrudur bilmiyorum Nil ama teorin bana mantıklı geldi. Diğer insanlarla anlaşamadığın noktada hayvanların çok yardımı oluyor, buna kedi köpek gibi evcil hayvanlar da örnek alabilir ama at daha farklı bir hayvan. Daha insancıl ve dostane bir havası var. Biraz da güçlü bi hayvan olması engelli kişiye, onun üzerindeyken kendini güçlü hissettiriyor olabilir. Yine ne kadar doğrudur bilmiyorum.
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından dominate Ptsi Ekim 06, 2008 6:21 pm

Bu tartışılmaz bir gerçek zaten.Atın yürüme engelli insanlarda %80 e kadar iyi geldiği ve bu insanların yeniden yürümesini sağladığı bilimsel bir bulgu.
dominate
dominate
"Usta At"

Mesaj tarafından seyis Salı Ekim 07, 2008 10:03 am

gulsum demiş ki:Ben de ne kadar doğrudur bilmiyorum Nil ama teorin bana mantıklı geldi. Diğer insanlarla anlaşamadığın noktada hayvanların çok yardımı oluyor, buna kedi köpek gibi evcil hayvanlar da örnek alabilir ama at daha farklı bir hayvan. Daha insancıl ve dostane bir havası var. Biraz da güçlü bi hayvan olması engelli kişiye, onun üzerindeyken kendini güçlü hissettiriyor olabilir. Yine ne kadar doğrudur bilmiyorum.
sanırım ''biraz''dan çok daha fazla
seyis
seyis
"Usta At"

Mesaj tarafından gulsum Çarş. Ekim 08, 2008 12:20 am

Yok, atın güçlü olmasına "biraz" demedim. Engelli kişilerin atın üzerinde rahat hissetmesinin sebebinin atın güçlü bir hayvan olması ihtimaline "biraz" dedim. Yani ben atın üzerinde kendimi güçlü hissediyorum, belki benim gibi hissediyorlardır diye düşündüm. Türkçe işte, cümleyi düzgün kurmayınca her yöne kayıyor. Yanlış yazdığım için kusura bakmayın. Smile
gulsum
"Usta At"

Mesaj tarafından şahin_bey Cuma Ara. 19, 2008 2:05 pm

şahin_bey
şahin_bey
"Usta At"

Mesaj tarafından atkoLik__bLairr C.tesi Haz. 20, 2009 10:35 pm

Esin demiş ki:biz uluat(uludağ üniversitesi atlı spor topluluğu) olarak kendi çapımızda ufak bi proje gerçekleştirdik bu yıl-'engelsiz yarınlara,dörtnala' diye.. ve hipoterapi uzmanları eşliğinde engelli çocuklarımıza hipodromda at bindirdik. onlar işin bilim teknik kısmını daha iyi biliyolar elbette, biz sadece çocuklarımızın binişlerinde yanlarında olduk, teşvik ettik, heyecanlarını ve gelişimlerini paylaştık ve tabiki bu projeye ön ayak olduk..hatta bu hafta sonu bi yemek organizasyonuyla bu projemizin bitişini kutluycaz emeği geçen herkes ve engelli çocuklarımızla. herkes özellikle de çocuklarımızın anneleri çok mutlu oldular, bazıları ameliyat sonrası binişlere katılmışlardı ve operasyonlarının ardından iyileşmelerinin hızlandığını ,bacaklarının daha güçlü olduğunu söylemiş doktorları. bizler de çok mutlu olduk tabi ki, başlarda böye bi işin altından küçücük bi topluluk olarak kalkabilirmiyiz dedik diye endişelerimiz vardı ama sonuç güzel oldu..atların yardımıyla biz atlara gönül vermiş kişiler engelli vücütlara birazcık sağlık olabilmişsek ne mutlu bize...

qec oLdu ama kutLarım (:

ben uLuat hakkında biLqi aLabiLirmym??
atkoLik__bLairr
atkoLik__bLairr
"Usta At"

Mesaj tarafından ATLITUR Ptsi Kas. 02, 2009 10:06 pm

Sevgili Arkadaşlar,
Atlı terapinin hipoterapi ve pedagog uzmanlar vasıtası vede üniversite destekli yapılmasının önemine çok inanıyorum.Bu konuda çalışma yapma arzusu içindeyim.Mevcut 10 atımız ile Gümüşdere Köyün de bulunan Atlıtur Tesisimizde bu organizasyonu gerçekleştirme konusunda çalışmalar yapmaktayım.Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.Facebookta bulunan grubumuzdan hakkımızda bilgiler edinebilirsiniz.
https://www.facebook.com/inbox/?ref=mb#/group.php?gid=113985455539&ref=ts

Sevgiler , Selamlar
ATLITUR
ATLITUR
"Yeni Doğmuş Tay"
Atlı Terapinin Engellilere Faydaları Default1

http://www.atlitur.com

Mesaj tarafından ATLITUR Ptsi Kas. 02, 2009 10:17 pm

Esin demiş ki:biz uluat(uludağ üniversitesi atlı spor topluluğu) olarak kendi çapımızda ufak bi proje gerçekleştirdik bu yıl-'engelsiz yarınlara,dörtnala' diye.. ve hipoterapi uzmanları eşliğinde engelli çocuklarımıza hipodromda at bindirdik. onlar işin bilim teknik kısmını daha iyi biliyolar elbette, biz sadece çocuklarımızın binişlerinde yanlarında olduk, teşvik ettik, heyecanlarını ve gelişimlerini paylaştık ve tabiki bu projeye ön ayak olduk..hatta bu hafta sonu bi yemek organizasyonuyla bu projemizin bitişini kutluycaz emeği geçen herkes ve engelli çocuklarımızla. herkes özellikle de çocuklarımızın anneleri çok mutlu oldular, bazıları ameliyat sonrası binişlere katılmışlardı ve operasyonlarının ardından iyileşmelerinin hızlandığını ,bacaklarının daha güçlü olduğunu söylemiş doktorları. bizler de çok mutlu olduk tabi ki, başlarda böye bi işin altından küçücük bi topluluk olarak kalkabilirmiyiz dedik diye endişelerimiz vardı ama sonuç güzel oldu..atların yardımıyla biz atlara gönül vermiş kişiler engelli vücütlara birazcık sağlık olabilmişsek ne mutlu bize...

Merhaba

Bu değerli projeniz konusunda benim ile bilgi paylaşımı yaparsanız, İstanbul da gerçekleştirdiğiniz çalışmayı kendi yerimizde gerçekleştirme arzusu içindeyim. Mutluluğunuz mutluluğumuzdur.

Sevgiler

Alp Arslan
ATLITUR
ATLITUR
"Yeni Doğmuş Tay"

Mesaj tarafından ATLITUR Ptsi Kas. 02, 2009 10:18 pm

Merhaba,

Gönderdiğiniz kaynağa ulaşamadım.Yönlendirme yaparsanız çok memnun olurum.

İyi Günler

Alp Arslan
ATLITUR
ATLITUR
"Yeni Doğmuş Tay"

Mesaj tarafından DAYSALLISARACİYE Salı Kas. 30, 2010 12:43 am

ATLITUR demiş ki:Sevgili Arkadaşlar,
Atlı terapinin hipoterapi ve pedagog uzmanlar vasıtası vede üniversite destekli yapılmasının önemine çok inanıyorum.Bu konuda çalışma yapma arzusu içindeyim.Mevcut 10 atımız ile Gümüşdere Köyün de bulunan Atlıtur Tesisimizde bu organizasyonu gerçekleştirme konusunda çalışmalar yapmaktayım.Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.Facebookta bulunan grubumuzdan hakkımızda bilgiler edinebilirsiniz.
https://www.facebook.com/inbox/?ref=mb#/group.php?gid=113985455539&ref=ts

Sevgiler , Selamlar
Bence onların kendilerini daha rahat ve daha güvende hissedebilecekleri bir eyer bu projede kullanıla bilir.
DAYSALLISARACİYE
DAYSALLISARACİYE
"Tay"
Atlı Terapinin Engellilere Faydaları Default2

- Similar topics